Sitede 2575 kişi varaçıkAğrıaçık5.6°C

Fitilli Kadife Kumaş Nasıl Temizlenir

Fitilli Kadife Kumaş Nasıl Temizlenir

Kadife kumaş, elbiseler üzerinde ne kadar şık durursa dursun temizleme işlemi de bir o kadar zahmetli olmaktadır.

Özellikle kadınların vazgeçemediği kumaş türlerinden biri olan kadife kumaş, hiçbir şekilde kuru temizlemeye gitmemelidir.

Temizlikte bilinenler arasında ise elyaf, pamuk ya da suni ipek gibi bu türdeki kumaşların genellikle yıkanarak temizlendiği yer almaktadır.

Bu yüzden de alınan kumaşların üzerinde zaten nasıl temizlenmesi gerektiği etiketleri üzerinde yazmakta ve böylece kolaylık sağlamaktadır. İşte fitilli kadife kumaş da bunlardan bir tanesidir.

Etiketi üzerinde yazılan gibi uygulanmalı ve doğru temizleme işlemleri ile uzun ömürlü olarak kullanılabilmektedir. Peki ama özellikle ev ortamında fitilli kadife kumaş nasıl temizlenir?

Fitilli Kadife Kumaşın Temizlenme Aşamaları

Başta kadife kumaşlar olmak üzere bünyesinde tüy barındıran bazı kumaşlar özellikle hava bakımından rüzgârlı havalarda yıkanmalıdır.

Yıkama işlemi sırasında ise soğuk su ile birlikte deterjan kullanılmalı ve kumaştaki kirler tamamen süzülene kadar su içerisinde dolaştırılmalıdır. Tabi bu süre zarfında mutlaka kumaşı ezmemeye ya da sıkmamaya çalışılmalıdır.

Daha sonraki işlem olarak ise kurulama yapılmalıdır. Kumaşı minimum olarak 3 defa durulamak ve kurutma işlemi için iplere asmak gereklidir.

Tabi iplere asarken de mutlaka kırıştırmadan düzgün bir şekilde düzelterek asılması önerilmektedir. Bu da kumaşın kırışmamasını ve daha sağlıklı bir şekilde uzun ömürlü olarak kullanılmasına yardımcı olmaktadır.

Fitilli kadife kumaş nasıl temizlenir sorusunun cevabı yukarıda verildiğine göre sıra geldi fitilli kadife kumaş üzerindeki kırışıklıkları düzeltmeye.

Kumaşın üzerindeki buruşukluklar buhar sistemi ile rahatlıkla düzeltilebilmektedir. Bunun için de yapılması gereken buruşuk olan bölgeye kumaşın ters tarafından buhar tutmaktır.

Başka bir yöntem olarak da kadife kumaşınızı buhar dolu bir banyoya asabilirsiniz. Bu işlem de oluşan buruşuklukların düzelmesini sağlayacaktır.

Yorum Ekle