Kiraz Lekesi Nasıl Çıkar

Kiraz Lekesi Nasıl Çıkar

Kiraz yaz aylarında çok sevilen ve çok tüketilen bir meyvedir. Ancak kiraz lekesini çıkarmak biraz zordur. Hatta lekeyi nasıl çıkaracağınızı bilmezseniz kiraz lekesi giysilerinizde kalıcı izler bırakabilir.

Eğer kiraz lekesi beyaz bir kumaş veya giyside ise bir kabın içine amonyaklı su hazırlayın. Hazırladığınız suyun içine kiraz lekesi olan giysinizi atın.

Bir gece ön ıslatma yaptıktan sonra makinenin ön yıkama programını ayarlayıp iyi bir deterjanla yıkayın.

Beyazlar için çamaşır suyu kullanmakta iyi bir çözümdür. Ancak çamaşır suyu içinde kimyasalları barındırdığı için bebek ve çocuk kıyafetlerinde kullanılmamalıdır.

Ayrıca çamaşır suyu kullanırken aklınızdan çıkarmamanız gereken diğer bir husus çok sık çamaşır suyu kullanmak çamaşırlarınızı daha çabuk eskitir.

Kiraz Lekesi Nasıl Çıkartılır, sorusuna alkol ile de çıkartılır diye cevap verebiliriz. Kiraz lekesinin üzerine bir miktar saf alkol dökün.

Biraz beklettikten sonra lekeyi sabunla iyice ovalayarak yıkayın. Sonra makineye atıp ön yıkama yapın. Lekenin çıktığını görebilirsiniz.

Yine kiraz lekeleri için limon suyu kullanabilirsiniz. Limon iyi bir leke çıkarıcıdır. Kiraz lekesinin üzerine bir miktar limon suyu dökün. Biraz beklettikten sonra soğuk su ile sabunlayıp ovalayın. Makinenin ön yıkama programını ayarlayıp yıkayabilirsiniz.

Leke yünlü ve ipekli kumaştaysa; lekeli kısmın altına su emen bir kumaş parçası yerleştirin ve lekeyi beyaz sirkeyle silin. Silme işlemini tamamladıktan sonra kumaşı uygun yıkama programı seçip yıkayın.

Lütfen bu yazıya puan verin!
22 kişi puan verdi. Ortalama puan: 8
Yorum Ekle