Şuan sitede 3454 kişi var
çok bulutlu
Ağrı
Çok bulutlu
-6°C

Rüya Tabirleri Sözlüğü

Şu an Diyadinnet'te rüya tabirleri sözlüğü bülümünde bulunuyorsunuz. 24-01-2018 06:20:36

Rüya tabirleri sözlüğü'nde Rüyanızda görmüş olduğunuz rüyaya ait ilk kelimenin harfini tıklayarak yorumlara bakabilirsiniz

Rüya Sözlüğü Nasıl Kullanılır

Öncelikle aşağıda alfabedik olarak verilen kelime listesinden rüyanıza uygun olan rüya başlıklarına tıklayıp. Rüyanızda görmüş olduğunuz Harf ile başlayan kelimeye ait başlığa tıklayın. Rüyanız sayfada yoksa diğer sayfalara bakın.

Burada verilen rüya sözlüğündeki başlıklar alfabetik şekilde olup bir veya birden fazla sayfadan oluşmaktadır. Rüya Ansiklopedisi'nin Ana sayfasındasınız.

Sözlükte "görmek" anlamındaki rüyet kökünden türeyen rüya kelimesi, uyku sırasında zihinde beliren görüntülerin bütününü ifade eder.

Rüyada görülen varlıkların neye işaret ettiğini açıklayan, tabir eden birçok eser kaleme alınmıştır. Bu da edebiyatta yeni bir tür olarak tabirnâme, falnâme, segirnâme, tabirât-ı vâkıat, tabirât-ı rüya, rüyanâme, vâkıanâme, hâbnâme, düşnâme adlarıyla anılmıştır.

Rüyayı, birçok sözlük ve ansiklopedi genelde "bir kimsenin uyku sırasında zihninden geçen görüntü ve hayallerdir" şeklinde anlamlandırmışlardır.