Ağrı Haberleri

Ağrı haber ile ilgili bütün haberleri, ayrıca Ağrı'nın en son dakika haber, durum ve gelişmelerini bu sayfadan takip edebilirsiniz.

Ağrı

Ağrı ili adını kısmen sınırları içerisinde bulunan Ağrı Dağı'ndan almıştır. 1834 yılında bucak olan Ağrı 1869 yılında ilçe, 1927 yılında il oldu. Ağrı'nın kuzeyinde Kars, doğusunda İran, kuzeybatısında Erzurum, güneybatısında Muş ve Bitlis, güneyinde Van ve kuzeydoğusunda Iğdır bulunmaktadır. Ağrı'nın yüzölçümü 11.376 km²'dir. İl merkezi Ağrı'nın denizden yüksekliği: 1630 m.'dir. İlin rakımı en yüksek ilçesi Diyadin'dir (1933 m.).

Tümünü Göster

ÜlkeTürkiye
Bulunduğu BölgeDoğu Anadolu Bölgesi
İlAğrı
İl Plaka Kodu04
Ağrı Posta Kodu04100
İl Alan Kodu472
Yüzölçümü11,376 km2
Ağrı'nın Kurtuluşu18 Nisan 1918

Ağrı haberleri sayfamızda Ağrı'nın ilçeleri ile ilgili haberlerde bulunuyor.

  1. Diyadin.
  2. Doğubayazıt.
  3. Eleşkirt.
  4. Hamur.
  5. Patnos.
  6. Taşlıçay.
  7. Tutak.

Doğu Anadolu Bölgesinde bulunan Ağrı ili, deniz seviyesinden 1640 metre yükseklikte ve Anadolu ile İran'ı birbirine bağlayan yolun üzerinde bulunması nedeniyle önemli bir yere sahip. Ağrı'nın yüz ölçümü 11.376 kilometre karedir. Şehir adını Avrupa ve Türkiye'nin en büyük dağı olan Ağrı Dağı'ndan alır. Ağrı, Türkiye'nin en engebeli ve yüksek bölgesinde bulunuyor. Ağrı'nın Doğubayazıt, Patnos, Diyadin, Eleşkirt, Tutak, Taşlıçay, Hamur olmak üzere yedi tane ilçesi vardır. Bu şehrimiz için özel olarak hazırladığımız Son dakika Ağrı haberleri sayfasında, kente ait en güncel haberleri, gündeme dair fotoğrafları ve son dakika gelişmeleri güncel olarak sizlere sunuyoruz. Ayrıca şehrin tüm ilçe, köy ve beldelerine ait kültür, sanat, politika, spor, yaşam ve en yerel gelişmeleri okuyabileceğiniz Ağrı son dakika haber sayfamızda namaz vakitleri, günlük hava durumu ve sinema seans bilgilerine de ulaşabilirsiniz.