Tutak Haber

Tutak

Türkiye'nin Doğu Anadolu Bölgesi'nde Ağrı ilinin bir ilçesi olan Tutak ilçesi hakkında haberler ve bilgiler: Yüzölçümü 1562 km2'dir. Rakım 1565 metredir. Posta kodu: 04700, İl alan kodu: 472 ve İl plaka kodu: 04'tür. Ağrı’ya uzaklığı 39 kilometre mesafededir.

Tümünü Göster

Tutak haber ve gelişmelerinin bulunduğu sayfamızda ilçenin komşuları şu şekilderir: Ağrı'nın güney batısında olup Ağrı-Van yolu güzergahında, Murat nehrinin batı kenarında kurulmuştur. Doğudan Hamur, kuzeyden Eleşkirt, batıdan Erzurum (Karayazı) ve Muş (Malazgirt), Güneyden Patnos ve Malazgirt ile çevrilidir. İlçe topraklarının büyük bölümünü Tutak ovası kaplar. Murat Nehri ilçe merkezinden geçer.

Tutak Ağrı'ya 39, Hamur'a 28, Patnos'a 39, Karayazı'ya 66, Eleşkirt'e 70 Kilometre mesafededir.

Dağları: İlçe Kılıçgedik ve Rutan dağları ile çevrilidir. Kuzey batıda Çakmak Dağı'nın doğu etekleri (2400m), kuzeyde Kılıç Dağı'nın üçtepeler doruğu (2546m) güneyde yaylalar üzerinde tepeler halinde yükselen Gel Dağı (2200m), batıda çakmak dağının güney uzantısı olan Kırmızı tepe (2250m), doğuda Aladağ (Bozdağ) ın batı uzantıları Tutak çevresindeki en yüksek noktalardır. ilçenin orta bölümünü oluşturan Göl (Saragöl) ve Antab (Tutak) ovasının geniş bir alanı vardır.

  • Karagöz Kilisesi: İlçenin 26km. Batısındaki Dayıpınarı (Noktulu) köyü yakınındaki kayalık arazide veyeraltındaki kilisedir.
  • Kan Kalesi: İlçenin 15km. batısında Dönertaş (kalekulu) köye yakınlarındadır.
  • Zencir Kale: İlçenin güneyindeki Katavin dağında yapılmış kaledir.

Tutak'tan Son Haberler