Patnos Haber

Patnos

Türkiye'nin Doğu Anadolu Bölgesi'nde Ağrı ilinin bir olan Patnos ilçesi hakkında haberler ve bilgiler: Yüzölçümü 1424 km2'dir. Rakım 1635 metredir. Posta kodu: 04500 ve 04502, İl alan kodu: 472 ve İl plaka kodu: 04'tür. Patnos'un Ağrı’ya uzaklığı 79 kilometre mesafededir.

Tümünü Göster

Patnos haber ve gelişmelerinin bulunduğu sayfada ilçenin komşuları şu şekildedir: Doğuda Van ilinin Erciş, batıda Muş İlinin Malazgirt, Kuzeyde Tutak ve Hamur İlçeleri, Güneyde Bitlis İlinin Adilcevaz ilçeleriyle komşudur. İlçenin Muş, Bitlis ve Van gibi Doğu Anadolu bölgesinin diğer illerine yakındır. Ağrı-Van, Ağrı-Muş, Ağrı-Bitlis yollarının kavşağında kurulmuş olması hızlı gelişmesine neden olmuştur. Nüfus yoğunluğu açısından Ağrı'nın en büyük ilçesidir.

Ne Zaman İlçe Oldu? Osmanlı kayıtlarında "Batnus" şeklinde adı geçen; ilçe 1936 da Malazgirt İlçesinin Sultanmut (Doğansu), Ahlat İlçesinin Aktepe (Sarısu) ve Erciş İlçesinin Dedeli Bucaklarının birleştirilmesi ile ilçe statüsüne geçmiştir.

Patnos'un Tarihi Yerleri: Ağrı'daki tarihi kalıntıların en eskisi Patnos'taki Aznavur ve Girik Tepeleridir. Aznavur Tepe Urartu mimarisinin en önemli eserlerindendir. Diğer önemli bir sarayda Girik Tepede bulunmaktadır. Girik Tepe Değirmen Tepe olarakta bilinir. Bu tepe 15km yükseklikte bir höyüktür.

Patnos kümbetleri anonim kümbet veya üç kümbet olarak bilinir. Karakoyunlular döneminden kalmadır. Selçuklu mimari tarzında fügürlü plastik eserlerdendir. Zirekli, Köseler, Taşkın ve Acılık köylerinde kümbetler vardır.

Patnos Mahalle İsimleri Listesi

 1. 14 Nisan Mahallesi
 2. Abdulvehap Küfrevi Mahallesi
 3. Ahmed-i Hani Mahallesi
 4. Akbulut Mahallesi
 5. Alpaslan Mahallesi
 6. Atatürk Mahallesi
 7. Badişan Mahallesi
 8. Budak Mahallesi
 9. Cami Mahallesi
 10. Cumhuriyet Mahallesi
 11. Cumhuriyet Mahallesi
 12. Çay Mahallesi
 13. Çaybaşı Mahallesi
 14. Değirmen Mahallesi
 15. İnönü Mahallesi
 16. Merkez Mahallesi
 17. Sanayi Mahallesi
 18. Sarısu Mahallesi
 19. Selahaddini Eyyubi Mahallesi
 20. Serhad Mahallesi
 21. Süphan Dağı Mahallesi
 22. Sütlü Pınar Mahallesi
 23. Turgut Özal Mahallesi
 24. Üzümlü Mahallesi
 25. Yeni Mahallesi
 26. Yeşil Çimen Mahallesi
 27. Yeşilova Mahallesi
 28. Yunusemre Mahallesi

Patnos'tan Son Haberler