Eleşkirt Haber

Eleşkirt

Türkiye'nin Doğu Anadolu Bölgesi'nde Ağrı İlinin bir İlçesi olan Eleşkirt İlçesi hakkında haberler ve bilgiler: Yüzölçümü 1559 km2'dir. Rakım 1840 metredir. Posta kodu: 04600, İl alan kodu: 472 ve İl plaka kodu: 04'tür. Eleşkirt'in Ağrı’ya uzaklığı 35 kilometre mesafededir.

Tümünü Göster

Eleşkirt haber ve gelişmelerinin yer aldığı sayfamızda ilçenin komşuları şu şekildedir: Doğusunda Ağrı, güneyinde Tutak ilçesi, Batıda Erzurum (Horasan ve Karayazı), Kuzeyde Kars (Sarıkamış ve Kağızman) vardır. İlçe bağlısı olarak merkez hariç olmak üzere ilçe merkezine bağlı; 3 belde, 61 köy ve 20 mahalleden oluşmaktadır.

Kaymakam Murat Güneş
Belediye Başkanı Ramazan Yakut (AK Parti)
İl Ağrı
Bölgesi Doğu Anadolu Bölgesi
İlçe mahalle sayısı 20
İlçe köy sayısı 55
Rakım 1.840m
İlçe posta Kodu 04600
İlçe alan Kodu 0472
Plaka Kodu 04
İl Merkezine Uzaklığı 35 km
Yüzölçümü 1,559 km²
Eleşkirt Kaymakamlığı http://www.eleskirt.gov.tr/
Eleşkirt Belediyesi https://www.eleskirt.bel.tr/

Adını bu yöreye verilen Valeşkerd (Aleşkerd / Eleşkirt) sözündün almıştır. Asıl adı Zedikan'dır. Eleşkirt, Ağrı il merkezinin batısında kalan bölgenin ve buradaki ovanın adıdır. Pirabat ve Toprakkale, Urartulardan kalma önemli bir yerleşim merkezleridir.

Daha önce Eleşkirt ilçesine bağlı Amet, Keşiş, Soğan köyleri 1946 yılında, Dedemaksut, Güvendik, Kayabey köyleri 1985 yılında, Badıllı, Yorgunsöğüt, Çobanbeyi köyleri 1988 yılında, Çatalipaşa, Sarıca, Söğütlü köyleri 1989 yılında Ağrı Merkez ilçeye bağlanmıştır.

Tahir, Yayladüzü, Yücekapı köyleri, 2000 yılı sonrası belde olmuştur. 2012 yılından sonra Aşağıcihanbey, Değirmengeçidi, Gökçayır bağımsız köyleri Yayladüzü beldesinin, Aydıntepe köyü Tahir beldesinin, Oklavalı Köyü, Yücekepı beldesinin birer mahallesi olmuştur.

Toprakkale köyünde Abdülakif Oğlu Mirza Bey 1687 tarafından yapılmış olan cami hala ibadete açıktır. Eleşkirt ilçe merkezine yaklaşık 6 km mesafede yer alan Güneykaya Kayak Merkezi, karın tadını çıkartmak isteyen yerli ve yabancı turistlere ev sahipliği yapıyor.

Eleşkirt Nerede? Eleşkirt Doğu Anadolu bölgesinde yer almakta olup, Eleşkirt ilçesi Ağrı iline bağlıdır.

Eleşkirt eskiden nereye bağlıydı? Toprakkale 1687 yılında ilçe olmuştur. 1925'te ilçe merkezi Zedikan'a taşında ve adı Eleşkirt oldu. Cumhuriyet'in ilk yıllarında Beyazıt'a bağlıyken, sancakların kaldırılması ve 1927 yılında Ağrı'nın vilayet merkezi olmasıyla buraya bağlandı.

Eleşkirt Haritası

Eleşkirt'ten Son Haberler