Doğubayazıt Haberleri

Doğubayazıt

Türkiye'nin Doğu Anadolu Bölgesi'nde Ağrı ilinin bir olan Doğubayazıt ilçesi hakkında bilgiler; Yüzölçümü 2424 km2'dir. Rakım 1600 metredir. Posta kodu: 04400, İl alan kodu: 472 ve İl plaka kodu: 04'tür. Doğubayazıt'ın Ağrı’ya uzaklığı 94 kilometre mesafededir.

Tümünü Göster

Doğubayazıt haber ve gelişmelerinin bulunduğu sitemizde ilçenin komşuları şu şekildedir; Doğusunda İran, güneyinde İran ve Van (Muradiye-Çaldıran), batısında Diyadin ve Taşlıçay, kuzeyinde Tuzluca, Iğdır ve Aralık vardır.

Doğubayazıt, Ağrı iline bağlı bir ilçe, aynı ilçenin merkezi ve günümüzde merkezinin Karaköse'ye taşınmasının ardından adı Ağrı olarak değiştirilen Bayazıt ilinin eski merkezidir. Anadolu'nun doğusunda, Avrupa E-yolu E80 transit yolu üzerinde kurulmuştur.

Kaymakam Mehmet Kemal Akpınar
Belediye Başkanı Yıldız Acar
İl Ağrı
Bölgesi Doğu Anadolu Bölgesi
Mahalle Sayısı 14
Köy Sayısı 85
Rakım 1.600m
Posta Kodu 04400
Alan Kodu 0472
Plaka Kodu 04
İl Merkezine Uzaklığı 96 km
Kaymakamlık Sitesi http://www.dogubayazit.gov.tr/
Belediye Sitesi http://www.dogubayazit.bel.tr/

Dağları: Büyük Ağrı Dağı (5,137 m) Küçükağrı Dağı (3,896 m) Kale tepe (3,196 m) Arı dağı (2,934 m) Tendürek Dağı (3,533 m) ve Göller tepe (2,643 m) Doğubayazıt dağlarının en önemli yükseltileridir.

Doğubayazıt ovası ve bu ovanın birer uzantısı olan Sarısu vadisi, Masun ve Sürbahan çıkıntıları ilçenin düzlüklerini oluşturur.

Doğubayazıt, Ağrı'nın doğu ucunda olduğundan, Türkiye- İran transit yolunun (E-80) en son durak yeridir. İlçe merkezi, Ağrı'ya 95 km, gümrük kapısı olan Gürbulak Sınır Kapısı'na 35 km uzaklıktadır.

Kültür Turizm: Doğubayazıt doğal güzellikler ve tarihi yapılar yönünden zengindir. Ağrı Dağı, Meteor çukuru, Buz mağarası, Nuh'un Gemisi ile eski Beyazıt Kalesi, İshak Paşa Sarayı, Eski Beyazıt Cami, Giriktepe üzerinde bulunan Urartu krallarından İspuni ve oğlu Menua'nın müşterek idare devirlerine ait olduğu anlaşılan (MÖ 906-815 tarihlerine ait) tapınak ve saray kalıntıları bunların ünlüleridir.

Ahmed-i Hani'nin türbesi de çokça ziyaretçiyi barındırır. Dünyanın en büyük dağlarından olan Ağrı Dağı'da her yıl çok sayıda doğa sporları sevenleri barındırır. Eski Beyazıt'taki Ahmed-i Hani Seslitaş köyündeki Halife Yusuf'un türbeleri ziyaret edilmektedir.