Elde Çamaşır Nasıl Yıkanır

Elde Çamaşır Nasıl Yıkanır

Çamaşır yıkama işini artık hemen hemen her evde bulunan otomatik çamaşır makineleri yapmaktadır. Fakat bazen çamaşırlarımızı kendimiz yıkamak zorunda kalabiliriz.

Hassas kumaşlardan olan giysilerimizi de elde yıkayıp kullanım ömrünü daha çok uzatabiliriz. Çamaşır makineleri sıkma aşamasına gelince giysilerimizi yıpratabiliyor.

İşte elde çamaşır nasıl yıkanır sorusuna cevap. Elde çamaşır yıkamak için öncelikle plastik bir leğen gerekir ve tabi elde yıkama için deterjan ya da sabun kullanılır.

Leğenin içine elimizi yakmayacak derecede sıcak su doldurup ve çamaşırların çokluğuna göre elde yıkama deterjanı ilave ederiz.

Öncelikle beyaz çamaşırlardan başlamalıyız, sırasıyla yıkanmazsa, renkli çamaşırlardan çıkan renkler beyazlara karışıp onların gri ve kirli gözükmesine neden olurlar.

Beyaz çamaşırlar için ayrı bir leğen kullanmanız yerinde olacaktır ve bir miktar daha fazla deterjan ekleyebiliriz.

Çamaşırların daha beyaz ya da daha temiz olmasını istersek yıkamadan bir gece önce sıcak su ve deterjanlı leğenin içine koyup bir gece önceden ıslatabiliriz. Böylece lekeler daha çabuk ve sorunsuz çıkabilir.

Yıkama sırasında lekeli olan bölümleri avucumuzun içine alıp giysinin diğer bölümü ile sürterek bolca çitileyelim. Bu işlemi leke üzerine biraz daha deterjan koyup tekrarlayabiliriz.

Çamaşırlarda çok leke varsa ilk yıkamadan sonra, kirli suyu döküp tekrar sıcak su ve deterjan ile çitileyerek yıkamalıyız.

Islanınca fazla ağırlaşan ve elde yıkaması zor olan kot pantolon, kazak, battaniye gibi çamaşırları ayağımızla leğenin içine girip deterjanla beraber iyice çiğneyip yıkayabiliriz.

Tabi bu gibi çamaşırların suyunu sıkarken başka birinden yardıma ihtiyacımız olabilir. Böylece elde çamaşır nasıl yıkanır konusunu aydınlatmış oluyoruz.

Yıkama işlemleri bittikten sonra kirli suyu döküp leğeni tekrar sıcak su ile dolduralım, deterjanlı çamaşırları içinde atıp deterjandan arınana kadar yıkamalıyız. Bu işlemi deterjan tamamen çıkıncaya kadar birkaç sefer tekrarlamakta fayda vardır.

Son olarak iyice suyunu sıktığımız çamaşırları ipe asmadan önce iyice çırparak suyunu giderirsek ütülü gibi kurur ve fazla kırışmaz.

Her ne kadar otomatik çamaşır makineleri pratik ve rahat yıkıyor olsa da bazı çamaşırları elde yıkayarak kumaşlarının bozulmasının önüne geçebiliriz.

Lütfen bu yazıya puan verin!
6 kişi puan verdi. Ortalama puan: 7
Yorum Ekle