Krom, Kurşun ve Kalay Alaşımlı Malzemeler Nasıl Temizlenir

Krom, Kurşun ve Kalay Alaşımlı Malzemeler Nasıl Temizlenir

Krom malzemeli ürünler tuz, soda ve yemek izleri ile çok çabuk aşınan ürünlerdir. Krom ile kaplı mobilyalarda temizleme işlemi yaparken mutlaka temiz bir bez kullanılmalıdır.

Krom malzemeli eşyalarda paslanma olmuş ise ince bulaşık teli ile hafifçe ovalayarak temizleme işlemi yapabilirsiniz. Krom eşyalara silikon cila ya da spreyler de kullanılabilir.

Krom içeren metalleri ayrıca otomobil cilası ya da silikon krem ile temizleme yapabilirsiniz. Krom malzemelerde yağ lekesi oluşmuş ise zeminin iyice temizlenmesi gerekir ve daha sonrasında cila ya da silikon krem kullanılarak temizlenir. Öncelikle zemini temizledikten sonra iyice kurumasını beklemeniz gerekir.

Kurşun ve Kalay Alaşımlı Malzemeler Nasıl Temizlenir?

Alaşımlar gene olarak iki farklı kaplama ile yapılmaktadır. Biri gümüşü andırır diğeri de antika görünümünü andırır. Bu alaşımları kullandıktan sonra mutlaka sıcak köpükle beraber yıkamanız gerekir.

Parlatma işleminden önce mutlaka sıcak su ile iyice yıkanması gerekir. Limon, sirke, portakal suyu gibi asitli gıdaları alaşımlı malzemelerde kullanmamalısınız. Asit alaşımlı malzemelerde lekelerin oluşmasına sebep olur.

Alaşımlı malzemelerin bazıları makinede yıkanmaz. Bu yüzden elde yıkamanızda fayda vardır. Kurşun ve kalay alaşımlı malzemelerde gümüş cila kullanarak temizleme işlemi yaparsanız yüzeyde bulunan çizik ve lekeleri temizleyebilirsiniz.

Gümüş cila bu alaşımlı eşyaları yenilemeye yardımcı olur. Görünümü ilk günkü gibi olabilir.

Lütfen bu yazıya puan verin!
18 kişi puan verdi. Ortalama puan: 8
Yorum Ekle