Mobilya Bakımı, Temizliği ve Cilası Nasıl Yapılır

Mobilya Bakımı, Temizliği ve Cilası Nasıl Yapılır

Evimizde ve iş yerlerimizde bulunan mobilyalar zaman zaman temizlenmeye ihtiyaç duyarlar.

Özellikle ahşap mobilyaların bakımı ve temizliği çok büyük önem taşır. Çünkü bu mobilyalar zaman geçtikçe tozlanır ve cilasının aşınmasıyla mat bir görünüme sahip olabilir.

Bu yüzden mobilyalarınızın daha temiz ve parlak görünmesi için bakımını ve gereken temizliğine önem vermek gerekir.

Ahşap mobilyalar mutlaka belirli aralıklarla cilalanmalıdır. Böylece mobilyalarınız aldığınız ilk günkü kadar güzel ve görkemli görünebilir.

Tabi ki ahşap mobilyaların temizliği hakkında bilgi sahibi olmadan ona uygulama yapmak hoş değildir. Çünkü bazı mobilyalar temizlenen maddeye karşı olumsuz sonuçlarla tepki verebilmektedir.

Mobilyanın cinsi göz önünde bulundurarak, aldığınız mobilya mağazasından Mobilya Bakımı, Temizliği ve Cilası Nasıl Yapılır bilgi sahibi olmak mümkündür.

Elbette ki genel olarak Mobilya Bakımı, Temizliği Ve Cilası Nasıl Yapılır bilmeyenler için kısada anlatalım.

Genel olarak tüm ahşap yüzeyli mobilyalar verniklenerek, bal mumu ile cilalanmış olarak satışa sunulmaktadır. Cila mobilyaların daha parlak ve temiz görünmesi için kullanılır. Mobilyalarınızın temizliği için her gün toz alınmasında fayda vardır.

Mobilyaları tozlarından alınması, mobilyayı cilalarken istenilen sonucu vermenize yardımcı olur. Mobilyalarınızı sıcak su ile silmek daha avantajlıdır.

Ancak hemen sonra kuru bez yardımıyla kurulamanız gerektiğinin altını çizelim. Çünkü ahşap mobilyalarda aşırı nem kabul edilmez ve mobilya için tehlikeli sonuçlar doğurur.

Silme ve toz alma işlemi bittikten sonra son olarak cilalama işlemi yapılır. Cilaları dik açıyla ahşap yüzeye sıkmak yerine bir toz bezine sıkıp yüzeye dağıtarak yedirmek daha sağlıklıdır.

Ancak verniklenmemiş ahşap mobilyalarda cila dik bir şekilde ahşap yüzeye sıkılmalıdır. Mobilyalarda kullanılan ahşap cinsine göre temizlik ve cila uygulaması önem taşımaktadır.

Örnek vermek gerekirse beyaz renkli ahşap mobilyalarda çamaşır suyu kullanmak çok uygunken, bambu içeriği olan mobilyalarda elektrik süpürgesinin fırçalı kısımlarından faydalanılır ve çok ıslak olmayan nemli bez ile temizliği yapılır.

Farklı özellikteki ahşap mobilyaların, farklı temizlikleri söz konusudur. Her mobilya aynı şekilde temizlenmez. Bu yüzden ahşap mobilyalarınızı temizlerken yapısını söz önünde bulundurarak temizliği hakkında kesin bilgiyi, mobilyacınızdan alabilirsiniz.

Lütfen bu yazıya puan verin!
0 kişi puan verdi. Ortalama puan: 0
Yorum Ekle