Suna dumankaya kuruyan cilt bakımı

Suna dumankaya kuruyan cilt bakımı

Türkiye'nin ilk kadın herbalisti Suna Dumankaya'nın güzellik sırlarını öğrenmek ister misiniz?
Suna Abla, ben 19 yaşındayım. Zaman zaman, özellikle soğuk havalarda cildimde aşırı kuruluk oluyor. Banyodan sonra bu daha da artıyor. Kuruluk yüzünden yüzümde kırmızılıklar da oluşuyor. Buna karşın alın ve burun bölgem nispeten yağlı Bana ne önerebilirsiniz?
Yazdıklarınızdan cildinizin karma olduğu anlaşılıyor. Öncelikle en azından 20 koruma faktörlü bir krem edinmeniz iyi olacaktır. Size tavsiyem; yarım le kaynamış suya birer tutam ebegümeci, nane ve birkaç gül yaprağı atın. Bunlar çay gibi demlensin. Süzdükten sonra her gün bunlarla cildinizi silin.
Merhaba Suna Hanım, benim derdim, saç ve kaşlarımın cansız olması, saçlarımın bir türlü uzamaması 2 ay sonra evleneceğim ve nikahımda saçlarımın da çok hoş görünmesini istiyorum. Bana ne tavsiye edersiniz?
Sizi şimdiden kutlarım. Saçlarınız eğer dökülüyorsa, bu sıkıntı beslenme hatalarıyla ya da yaklaşan düğün yüzünden yaşadığınız esle alakalı olabilir. Uzman bir doktora görünmenizde fayda var. Benim sana tavsiyeme gelince: Bir kahve fincanı ılık zeytinyağına, ezip un haline getirdiğin bir tatlı kaşığı maydanoz tohumunu, bir çay kaşığı kuru mayayı karıştırın. Bu karışımı saç diplerine sürüp iki saat kadar bekletin. Ardından saç cinsine uygun bir şampuanla yıkayın. Ayrıca ayda bir, saçlarının uçlarından bir santim kadar kestirerek cansız bölümlerden kurtulmanı öneririm.

Merhaba Suna Hanım, benim sorunum cildim. Son bir yılda bütün gerginliğini yitirdi. Pul pulmuş gibi duruyor. Yaşım 21 olmasına rağmen daha yaşlı görünüyorum. Makyaj yaptığımda kırışıklıklar daha da belirginleşiyor, kozmetik ürünler toz gibi kalıyor. Son bir yılda üzücü olaylar yaşadığım için bunun ese bağlı olabileceğini düşünüyorum. Ağladığım zaman da cildim çok kızarıyor ve yanıyor zaten. Bana yardım ederseniz sevinirim.
Öncelikle bir cilt uzmanına görünmenizi öneririm. Benim tavsiyem ise şu: Küçük bir ye su koyup kaynatın, altını kapattıktan sonra içine bir tutam papatya koyup çay gibi demleyin. Yüzünüzü 5 kadar bu papatyalı suyun buharına tutun. Ardından bir yumurta sarısı, bir çay kaşığı zeytinyağı, çeyrek limon suyunu karıştırıp yüzünüze sürün. Kurudukça tekrarlayın. Göz çevresine de içtiğiniz çayla kompres uygulayabilirsiniz.
Benim yaşım henüz 25, ancak saçlarım inanılmaz dökülüyor. Yan taraflarda açılmalar bile oldu. Yaklaşık iki senedir durum böyle Dökülen yerlerde yeni saç da çıkmadı. Kapalı bir kadınım ve bu durumdan dolayı eve geldiğimde bile başımı açmak istemiyorum. Lütfen yardım edin.
Henüz çokçsiniz, bu sorun yüzünden çok es yapmayın, çünkü es saç dökülmesini artırır. Öncelikle size Cerrahpaşa Hastanesi Dermatoloji Bölümü'nden Prof. Oya Hanım'ı ziyaret etmenizi öneriyorum. Ayrıca saç diplerinin hava alması çok önemlidir, başınızı evde açık tutun. Bir de eski tarif vereyim: 200 gr. böbrek yağı, 1,5 ceviz içi ve birkaç tane fındığı kısık ateşte eritin, rengi kahverengi oluncaya kadar ateşte tutun. Sonra bu karışımı ince bir süzgeçten geçirin ve ılık haldeyken saç diplerinize sürün. eç filmle sarıp iki saat kadar beklettikten sonra kaliteli, saçınıza uygun bir şampuanla yıkayın. Aynı gün yarım le kaynar suya bir tutam ısırgan otu atıp çay gibi demleyin ve durulama suyu olarak da bunu kullanın. Uygulamayı haftada bir tekrarlayın.
Sevgiler,
Suna Dumankaya

Lütfen bu yazıya puan verin!
0 kişi puan verdi. Ortalama puan: 0
Yorum Ekle