Kumaş ve Halıdan Her Türlü Yağ Lekesi Nasıl Çıkar

Kumaş ve Halıdan Her Türlü Yağ Lekesi Nasıl Çıkar

Yağ lekeleri oldukça zahmetli lekelerden biridir. Herhangi bir yere bulaşan yağ lekeleri farklı kimyasal malzemeler ile temizlenirken halı ya da kumaşa gelen yağ lekesini temizlemek zordur. Bu yüzden dikkat edilmesi gereken noktalar vardır.

Kumaş Ve Halıdan Yağ Lekesini Nasıl Çıkartırım?

Kumaş ya da halınıza bulaşan yağ lekeleri damla damla bir görüntü olmasına sebep olabilir. Kumaşlarda genellikle kuru temizleme işlemi tercih edilmiş olsa da evinizin ortamında da bu lekelerden rahatlıkla kurtulabilirsiniz.

Özellikle yemeklerin yağ lekelerini kumaştan çıkartırken tuz, limon ya da yağ sökücü deterjanlar tercih edilebilmektedir. Bu yöntemlerin arasında aslında en etkilisi bulaşık deterjanıdır.

Bulaşık deterjanı içerisinde yağ çözücü özelliği olduğundan kumaşlarda ya da kıyafetlerde bulaşık deterjanını kullanarak yağ lekesinden kurtulabilirsiniz.

Halı üzerinde oluşan yağ lekesinde öncelikle bir havlu kağıt yardımı ile yağı emdirmeniz gerekiyor. Daha sonra ağartıcı ve suyu karıştırıp alkali su elde ediyorsunuz ve lekeli olan kısmı siliyorsunuz.

Kurumasını beklemelisiniz. İyice kuruduktan sonra leke hala duruyor ise yine bulaşık deterjanı ile silme işlemi yapabilirsiniz. Halıdaki yağ lekeleri temizlendikten sonra halının iyice kurumasına dikkat etmelisiniz.

Yağ lekelerini temizlemek için kullanacağınız deterjanlara dikkat etmelisiniz. Özellikle kumaş ve halılarda üretici tarafından önerilen malzemeleri kullanmalısınız.

Bu sayede yağ lekesini temizlemek için uğraşırken farklı sorunlar ile de karşılaşmamış olursunuz.

Lütfen bu yazıya puan verin!
0 kişi puan verdi. Ortalama puan: 0
Yorum Ekle