Hamilelikte Yüzmek ve Gebelikte Yüzmenin Faydaları

Hamilelikte Yüzmek ve Gebelikte Yüzmenin Faydaları

Hamilelik çok önemli ve zor bir süreçtir. Bu süreci hamile bir bayanın çok dikkatli geçirmesi gereken bir dönemdir.

Önce kendi sağlığına sonra da bebeğinin sağlığına çok önem vermelidir.

Sürekli doktor kontrollerinde alması gerekir. Hamile bir bayan spor yapmalıdır. Ancak spor yapmak için önce bir doktor kontrolünde izin alarak bunu yapmalıdır.

Her spor dalı hamile bayanlar için önerilemez. Hamile bayanlara genelde egzersizler önerilir. Egzersizler hamile bayanın sırt ağrılarına iyi gelir.

Hamile bayanların kolay ve normal doğum yapmaları için yürüyüş önerilir. Hamile bayanlara yüzme de önerilmektedir.

Yüzmenin hamileliğe faydasına gelecek olursak; hamilelikten dolayı özellikle son aylarda bebeğin artık gelişimini tamamladığı ve artık büyüdüğü anneyi de sıkıntıya koyup bel ve sırt ağrılarına neden olduğu için hamile bayanlara yüzme önerilir.

Yüzme bel ve sırt ağrılarına çok iyi gelir. Kadın hamilelik boyunca sürekli yorgun ve halsiz hisseder. Bu şikayetlerinden kurtulmak istiyorsa doktor kontrolünde yüzme yapabilir.

Hamile bayanı stressiz hale getirir. Psikolojisine çok iyi gelir. Kadını rahatlatır. Kasların güçlendirip vücudu çevikleştirir.

Ayrıca yüzme hamile bayanlarda uyku sorununu yok eder. Düzenli uyku uyumalarını sağlar. Doğumdan sonra bayanların formlarına kolay gelmesini sağlar.

Yüksek tansiyon sorununa çözüm olur. Doğumun daha rahat olmasına yardımcı olur. Doğum sancılarını azaltır. Kalp ve akciğer hastalıklarını yok eder.

Haftada üç dört günde bir saat hamile bayanların yüzme sağlık açısından önerilir. Hamile bayanlar yüzerken sığ yerlerde yüzsüzler. Çünkü hamilelikte kramplardan dolayı anne hayatı tehlike girebilir.

Sağlık açısından spor yapmak her zaman faydalı olup anne adayının ihmal etmemesi gerek bir durumdur. Hamilelikte en ideal spor, yüzme ve yürümedir.

Kurallar: Gebelerin de belli kuralar çerçevesinde havuz ve denize girip hem serinleyebileceğini hem de sosyal aktiviteler içinde olabilir.

Havuzların mutlaka temiz ve bakımlı olmasına denizin de temiz olmasına dikkat edilmesi gerekir. Hamile bayanların fazla güneşin olmadığı saatlerde yüzmelerini tavsiye ediyoruz. Deniz tercih etmeleri veya çok yoğun olmayan havuzları kullanmaları uygundur.

Havuz temizliğinde kullanılan kimyasal maddeler ciltten emilir. Bu nedenle havuzda kalış süresi uzun olmamalı ve çıkınca mutlaka duş alınmalıdır.

Islak mayo ile durmak genital florada bulunan mantarların enfeksiyona yol açmasına neden olur ve akıntı, kaşıntı görülür. Bu, hamilelerde en sık görülen enfeksiyon çeşididir.

Denizde hamile bir kadın yalnız yüzmemelidir. Gebelikte artan magnezyum ihtiyacı bacaklarda kramplara neden olabilir. Bu nedenle derinde özellikle yalnız yüzmek tehlikeli olabilir.

Lütfen bu yazıya puan verin!
3 kişi puan verdi. Ortalama puan: 10
Yorum Ekle