Tibet Yogası Nasıl Yapılır, Tibet yogasının 5 mucize hareketi

Tibet Yogası Nasıl Yapılır, Tibet yogasının 5 mucize hareketi

Tibetliler, Tibet yogasıyla uzun süren gençliğin sırrını uyguladıkları beş hareketle bulmuşlar. Tibet yogası stresi uzaklaştıran beş hareketten ve 21 set halinde tekrarlanan hareketlerden oluşuyor.

Tibet yogasını her gün düzenli tekrar ettiğiniz takdirde hafızanızın güçlendiğini, gereksiz düşüncelerden arındığınızı, duygusal ve bedensel denge ve uyumunuzun arttığını görecek ve kendinizi çok daha sağlıklı hissedeceksiniz.

Tibet yogası ipuçları

  • Egzersizlere başlamadan önce temel diyafram nefesi almayı öğrenin.
  • Egzersizleri yaparken nefesinize odaklanmanız çok önemli.

Tibet yogası için başlangıçta her hareketi üç set halinde tekrar ederek başlayın ve günler içerisinde yavaş yavaş arttırarak 21 harekete kadar ulaşın ve böyle devam edin

Enteresan bilgiler

  1. Setteki tekrar sayısı olan 21 Tibetlilerin kutsal sayısıdır.
  2. Hareketler Şakrakları temsil eder ve içten dışarıya doğru enerji akışını arttırır.

Tibet Yogası nasıl yapılır

5 mucize Tibet yogası hareketi

Birinci Hareket

Ayakta olduğunuz bu pozisyonda bacaklarınızı omuz genişliğinde. Kollarınızı yere paralel olacak biçimde iki yöne açın. Bedeniniz T şeklinde olsun. Saat yönünde dengenizi koruyabileceğiniz bir hızda dönün. Bu hareketi 21 defa tekrar edin. Seti bitirirken ellerinizi dua eder gibi kalbinizde birleştirin ve derin derin birkaç nefes alın

Tibet yogası nedir

Tibet yogası ikinci hareketi

Yere dümdüz uzanın. Kollarınız bedeninize yakın dursun. Elleriniz zemine baksın. Dizleriniz bükülmemiş olsun. Derin bir nefes alırken çenenizi göğsünüze yaklaştırın.

Aynı anda dizlerinizi bükmeden bacaklarınızı doksan derece olacak şekilde yukarıya kaldırın. Nefesinizi verirken bacaklarınızı yine dizlerini bükmeden eski pozisyonuna getirin ve başınızı da zemine koyun. Bu hareketi de 21 kez tekrar edin.

tibet yogası nasıl yapılır

Üçüncü Hareket

Diz çöker pozisyonda durun. Bacaklarınızın üst kısmı ve gövdeniz dik olsun. Kollarınız bedeninizin arkasında olsun ve ellerinizle üst bacaklarınızdan destek alın. Kalçalarınızı sıkıp başınızı geriye doğru uzatarak bütün bedeninizi gerin.

Bu hareket esnasında derin nefes alın. Sonra nefesinizi verirken kollarınızı gevşeterek bacaklarınızın önüne getirin ve başınızı öne getirirken sırtınızı gevşetin. 21 tekrarlık bir set yapın.

tibet yogası yapanlar

Tibet Yogası Dördüncü Hareket

Dik bir şekilde oturun ve bacaklarınızı önünüze uzatın. Bacaklarınız birbirine mümkün olduğunca yakın olsun. Kollarınız kalçanızın yanında olsun ve ellerinizle yerden destek alın.

Derin nefes alırken ayaklarınız ve ellerinizden destek alarak kalçanızı üst bedeniniz yere paralel olana kadar havaya kaldırın. Nefesinizi verirken tekrar başlangıç pozisyonunuza gelecek şekilde kalçanızı indirin. 21 tekrardan oluşan bir set yapın

tibet yogası 5 hareketi

Tibet yogası Beşinci Hareket

Elleriniz ve ayaklarınız yerde, vücudunuz V şeklini alacak şekilde kalçanızı yukarıda olduğu pozisyonda başlayın.

Nefesinizi alırken yavaş yavaş kalçanızı yere yaklaştırırken başınızı yukarı kaldırın. Bedeniniz U harfi şeklini alsın. Nefesinizi verirken yavaş yavaş ilk pozisyonunuza dönün. 21 defa tekrar edin.

tibet yoga hareketleri

Tibet yogası hareketleri yaşlanmanın önüne geçmemizi ve kendimizi daha iyi hissetmemizi sağlıyorlar.

Lütfen bu yazıya puan verin!
1 kişi puan verdi. Ortalama puan: 2
Yorum Ekle