Bebeğin Göz Rengi

Bebeğin Göz Rengi

Bebeğin göz rengi ne zaman belli olacağı, anne ve babaların en çok merak ettiği konulardan biridir.

Bebeğin göz rengini doğar doğmaz anlamak mümkün değildir. Genelde mavi yada lacivert görünür.

Gözlerini aralayıp size baktığını sandığınız bebeğiniz ilk üç dört ay görmezler ve yeni doğmuş bebeklerin gözleri renkli değildir.

Bunun nedeni: Yeni doğan bebeğin gözlerinde renk hücreleri bulunmaz. Renk hücresi bulunmadığı için bebeğin gözleri hiçbir ışığı yakalayamaz ve gelen ışığı yansıtır.

Yansımalar genelde mavi, lacivert, gri olur bu sebeple bebeklerinizin gözlerinin renkli olduğunu söylersiniz. Ancak bebeğinizin gözleri 8 veya 9 ay olduktan sonra tam göz rengi oluşmuş olacaktır.

Bebeklerin göz rengi tabi ki bir yaşına gelene kadar değişiklik gösterebilir. Bebeğiniz doğduğunda mavi gözükse de göz rengi kahverengi, yeşil ve elaya dönebilir. Ancak bebeğiniz doğduğun da gözleri siyahsa bu göz renginin değişme ihtimali yoktur.

Bebekler genlerini lerinden alırlar ve genellikle 1 hafta ve 15 gün içinde oluşan renk tonlarındaki değişimde aileden kaynaklanmaktadır.

Açık renkli bebekler mavi, gri koyu renkte doğan bebekler koyu mavi veya kahverengi gözlerle dünyaya gelirler.
Çocuklar anne babalarından farklı göz renkleriyle doğabilirler. Anne ve babanın göz renkleri farklıysa hangi kromozomlar daha etkilisiyle buna bağlı olarak göz rengi oluşacaktır Yine de anne baba siyah gözlüyse bebeklerinin siyah gözlü olma ihtimali çok yüksektir.

Bebeğin göz rengi ne zaman belli oluyor?


Bebeğin göz renginin ne oluştuğunu doğar doğmaz anlamak mümkün değil. Tüm yeni doğan bebeklerde göz rengi mavi görünür. Bunun nedeni de göze rengini veren melanin pigmentinin henüz üretilmeye başlamamış olmasıdır.

Bebeklerde Göz Rengi: Gözün gerçek renginin oluşması doğumdan sonra 6 ile 12 ay arasında bir süre gerektiriyor. Yani doğduğunda gözleri mavi olsa da, bebeğin gözleri zaman içinde kahverengi, yeşil ya da elaya dönüşebiliyor.

Lütfen bu yazıya puan verin!
23 kişi puan verdi. Ortalama puan: 8

1 Yorum

arda

arda

6 yıl önce

Bebek nasil emzirilir

Yorum Ekle