Uhu ve Diğer Yapıştırıcı Lekeleri Nasıl Çıkar

Uhu ve Diğer Yapıştırıcı Lekeleri Nasıl Çıkar

Çoğu lekeden ayrı olarak, uhu lekesi için herhangi bir işlem yapmadan önce uhunun kurumasını beklemek en iyisidir.

Aksi halde, uhu lekesini çıkarmak için kullandığınız malzeme lekeye yapışır ve lekeyi dağıtarak durumu daha da kötüleştirebilir. Uhu için ortalama bir iki saat kuruma süresi yeterlidir.

Birkaç günden daha uzun bekleme süreleri, uhunun sertleşmesine ve kumaşın dokusunu yakmasına sebep olabilir.

Kumaştaki uhu kuruduktan sonra mümkünse fazla kısmını hafifçe kazıyarak çıkarmak için plastik bir kart veya küt ağızlı, ince bir tereyağı bıçağı gibi zarar vermeyecek şeyler kullanmalısınız.

Uhunun kaba kısmını aldıktan sonra bir çay kaşığı beyazlatıcı içermeyen toz deterjan ve bir bardak ılık suyla hazırlanan bir karışım yapınız.

Hazırladığınız karışımı beyaz ve temiz bir bez veya deseni olmayan bir kâğıt havluya emdirdikten sonra bez ya da kağıt havluyu, kumaşın uhu lekesi olan bölümünde ovalamadan bastırarak tamponlayınız ve uhu lekesinin emilmesini sağlayınız.

Daha sonra giysideki uhu lekesi çıkarma uygulaması yaptığınız bölgeyi durulayınız. Uhu ve diğer yapıştırıcı lekeleri nasıl temizlenir sorusuna bir cevap bu anlattıklarımız olabilir.

Kurutma makinesi kullanmadan giysinin kurumasını sağlayınız. Çünkü kurutucunun verdiği ısı uhu lekesinin yerleşmesine neden olabilir.

Eğer anlattığımız işlemler sonucunda uhu lekesi çıkmazsa, iki yemek kaşığı amonyak esaslı temizleyiciyi bir bardak ılık suyla karıştırınız.

Önceki uygulamada olduğu gibi karışımı emdirdiğiniz bez veya kağıt havluyu giysinin uhu lekesi olan bölümünde tamponlayınız.

Daha sonra giysideki uhu lekesi için işlem yaptığınız bölümü durulayınız. Son olarak da kurutma makinesi kullanmadan giysinin kurumasını sağlayınız.

Uhu, zamk kısacası tutkal çeşitlerinden kurtulmanın bir kaç basit yöntemi vardır. Mutlaka tüm zor lekeler için önce kuru temizlemecilere danışınız.

Tutkal lekesinin olduğu yerin altında su emici özelliği olan bir bez veya kumaş parçası koyunuz. Lekeli bölgeyi beyaz sirkeye batırılmış bir bezle güzelce ovarak yıkayınız, ovalama işleminden sonra durulayınız.

Tabii ki her uygulamada uhu veya zamk bu şekilde çıkmayabilir, pamuklu yada yün kumaşlardaki lekeler için bir bıçağın tersiyle veya kaşık gibi bir metal yardımıyla kazınması gerekebilir.

Uhu ve diğer yapıştırıcı lekeleri nasıl temizlenir sorusuna bu yazımızla cevap vermeye çalıştık.

Lütfen bu yazıya puan verin!
0 kişi puan verdi. Ortalama puan: 0
Yorum Ekle