Kitaplık Dekorasyon Fikirleri ve Önerileri

Kitaplık Dekorasyon Fikirleri ve Önerileri

Kitaplıklar, kitapların muhafaza edildiği, ev dekorasyonlarında çalışma odalarında, çocuk odalarında ve salonlarda genellikle karşılaştığımız yâda süs olması amacıyla konulan mobilyalardır.

Kitaplıkların; bütün odalarda ve bütün alanlarda istenildiği gibi sergilenebilmesi hem sizin için kitap seçiminde hem de evinizin dekorasyonunun daha estetik olmasında önemlidir.

Kitaplık yerleri belirlenirken dikkat edilmesi gereken; boyut, alan hacmi, kullanılacak kitaplık şekli, kitaplık konulacak alanın hacmi gibi özel detaylar vardır.

Bu detaylara özen gösterilerek özel bir kitaplık dekorasyonu yapılabilir, ev dekorasyonlarına görsellik kazandırılabilir. Kitaplık dekorasyonları için çok farklı alternatif kitap ve kitaplık dekorasyon örneği bulunmaktadır.

Kitaplık Dekorasyon Örnekleri

1) Hol kitaplıkları:

Evlerinizde kitaplık koyacak alanlarınız olmadığı için kitaplıktan asla vazgeçmemelisiniz. Evinizin holü boyunca duvarlarınıza özel tasarımlar ile yapacağınız kitaplıkları asarak veya duvarlara özel raf modellerinden yaparak kitaplarınızı koyabileceğiniz özel bir kitaplık dekorasyonu yapabilirsiniz. Bu sayede evinizde sürekli olarak kitaplar ile iç içe olacak ve kitapların evinizin içinde olmasını sağlayacaksınız.

2) Merdiven altı kitaplıkları:

Kitaplıklar büyük mobilyalar olduklarından evinizde yer kaplayacaklarından genelde önemsemediğiniz, evinizde yer vermediğiniz dekorasyon mobilyalarıdır. Bu olumsuz durumlarla karşılaşmamak ve yer darlığı nedeniyle kitaplıklarınızdan uzak durmak yerine farklı dekorasyonlar yaparak kitaplıklarınızı evinizin içinde tutabilir ve kitaplarınızdan uzak kalmamış olursunuz. Üst kata çıkan merdiveninizin altını kitaplık şeklinde dekore ederek ölü alanlarınızı kitaplık olarak değerlendirebilir ve kitaplarınız ile aranıza mesafe koymamış olursunuz.

3) Yatak odası kitaplıkları:

Yatak odalarında genel olarak yatak odası mobilyaları ve eşyaları yer aldığından kitaplıklara yer kalmamaktadır. Kitapları çok seven biri iseniz yatak odası yatak başlığı yerine duvar boyunca bir niş oluşturarak başucu kitaplığı yapabilir ve yatak odalarınızda kitaplık sahibi olmuş olursunuz.

4) Ağaç şeklinde dekoratif kitaplık modelleri:

Evinizde kitaplık için ayırdığınız duvarınıza bir ağaç motifi çizerek ağaç dallarına göre raflar yaptırıp duvara çizdiğiniz motiflere göre duvara monte etmelisiniz. Bu sayede evinizde ağaç motifinde estetik, şık ve dekoratif kitaplık yapmış olur ve salonlarınızı veya oturma odalarınızı daha görsel bir hale getirebilirsiniz.

5) Niş kitaplıklar:

Kitaplıkların duvar önünde çıkıntı olmasını veya rafların duvarda kabartı halinde olmasını istemiyorsanız duvarlarınızda oluşturacağınız nişleri raflar ile dekore ederek niş kitaplıklara sahip olabilir, oda dekorasyonu içinde bir kaç duvara estetik şekilde niş kitaplık yaparak özel bir dekorasyona ve kitaplıklara sahip olabilirsiniz.

6) Kapı kitaplılar:

Evinizde kitaplık için yer bulamayanlardansanız odalarınızın arkasında bulunan kapıların arkasına yapacağınız özel raf sistemleri ile kapı arkası kitaplıkları yapabilir ve kitaplarınızı özel bir kitaplık içinde odalarınızda tutabilirsiniz. Kapı kitaplıkları ister sabit isterseniz de portatif olarak yapılabildiğinden istenildiği gibi kullanılabilen kitaplıklardır.

7) Oturma odası kitaplıkları:

Oturma odalarında kitaplıklar bir kaç farklı şekilde yapılabilir. Bu yollardan birincisi; duvar doyunca özel bir kitaplık tasarımı yapılarak oturma odasının bir duvarının kitaplık olarak kullanılmasını sağlamak ve oda dekorasyonunu görsel hale getirmektir. İkinci yöntem ise fonksiyonel bir orta masa seçerek orta masanın kenarlarını kitaplık olarak kullanabilir ve kitaplarınızı odanın orta yerinde muhafaza edebilirsiniz.

8) Televizyon üniteleri kitaplık modelleri:

Televizyon modellerinizin kenarlarını ve televizyon dışında kalan alanları raflar ile bölmelendirip özel ir kitaplık modeli yaparak hem TV ünitesine fonksiyonellik kazandırmış hem de kitaplarınızı özel ve zarif bir dekorasyon ile odanızda tutmuş olursunuz.

Kitaplarınız için özel kitaplık modellerinden birini uygulayabilir, bu sayede hem oda dekorasyonlarınızı daha görsel bir hale getirerek evinize canlılık kazandırmış olursunuz. Kitaplar ve kitaplıklar evlerimizde sürekli bulunması gereken önemli unsurlardır.

Lütfen bu yazıya puan verin!
0 kişi puan verdi. Ortalama puan: 0
Yorum Ekle