Tırnak Ağrısına Ne İyi Gelir

Tırnak Ağrısına Ne İyi Gelir

Tırnak ağrısı genelde pek çok kimse tarafından önemsenmeyen bir sağlık problemidir. Tırnak ağrısının nedeni tırnak batması ise tedavi edilmediği zaman ilerki zamanlarda cerrahi müdahale gerektirebilir.

Tırnak ağrısına, dar giyilen ayakkabılar, ayak bakımının yapılmaması, ayakların ayakkabı içinde uzun süre kalması gibi nedenler tırnak ağrısına neden olur.

Ayrıca tırnakların olması gerekenden kısa kesilmesi tırnaklarda canlı dokuların hasar görmesine neden olur. Bu da tırnaklarda ağrı yapar.

Tırnak ağrısının nedenlerini öğrendikten sonra şimdi de Tırnak Ağrısına Ne İyi Gelir? Ona bakalım.

Tırnak ağrısı bir darbeye maruz kalarak oluşmuşsa, yapılması gereken şey ağrıyan tırnak üzerine buz kompresi yapmaktır. Buz koymak darbe alan bölgenin şişmesini engeller ve kan akışını hızlandırır. Buz kompresinden sonra tırnağa zeytinyağı sürülüp üzeri sarılmalıdır.

Ayakta çok kalmak, hava almayan ayakkabı kullanmak, tırnakları sıkacak şekilde burnu dar ayakkabı giymek ve ayak uçlarına baskı yapacak şekilde topuklu ayakkabı giymek tırnak ağrısına neden olur. Bu durumda tırnak ağrısını yok etmek için yapmanız gereken şey ayakkabı seçiminizi değiştirerek, ayakkabı içinde tırnakların birbirine geçmeyeceği, rahat ve hafif bol ayakkabı tercih etmektir.

Tırnak ağrımasında, 6-7 dal maydanoz bir bardak suyun içinde haşlanarak lapa haline getirilir. Maydanoz lapası ağrıyan tırnağın üzerine konulur. Bu lapa hem tırnağın ağrısını alır hem de olası iltihaplara karşı tedbir amaçlı yapılabilir.

Tırnak ağrısı çeken kimseler, gün içerisinde iş yaparken, özellikle ellerin deterjana temas etmesinden kaçınmaları gerekir. Bunun için bulaşık yıkarken veya ev temizlerken eldiven kullanmaları iyi olur.

Tırnak ağrılarında yatmadan önce tırnaklar biraz ılık suda beklettikten sonra tırnak bakım kremi sürülür. Gece boyunca krem tırnaklarda kalır.

Ağrıyan tırnaklara pedikür yapılırken dikkatli olunmalıdır. Mümkünse tırnakların ağrısı geçene kadar tırnaklara pedikür yapmayın.

Tırnak ağrısı spor aktiviteleri esnasında alınan darbeler sonucu oluşmuşsa tırnak altında kan birikir. Tırnak yerinden biraz yukarıya doğru kalkar. Tırnak dokusu zedelemiştir. Tırnak acılı ve ağrılı bir durumdadır.

Bu durumda Tırnak Ağrısına Ne İyi Gelir? derseniz yapmanız gereken ilk şey tırnakların altında biriken kanı steril bir enjektör iğnesiyle delip kanın dışarıya akmasını sağlayın. Tırnağı kesinlikle çıkarmaya çalışmayın. Tırnağı temizledikten sonra tırnağa üzerine krem sürün.

Tırnak ağrılarının diğer bir nedeni de sağlıksız ve dengesiz beslenmedir. Tırnaklar vitaminsiz kaldığı zaman, tırnaklarda ağrı olur, tırnaklar çabuk kırılır.

Paylaşmak İstermisin?

Lütfen bu yazıya puan verin!
849 kişi puan verdi. Ortalama puan: 8

2 Yorum

Kardelen

Kardelen

1 yıl önce

Ayak baş parmağım ağrıyor ve sararma var ne yapmalıyım?

Deniz Algül

Deniz Algül

1 yıl önce

Sağ el baş parmağında dipte küçük bir morarma birde ağrı var ve 2 yıldır hep böyle bazen çok şiddetli bazende hafif ağrıyor ne yapmam gerekli

Yorum Ekle