Sitede 4435 kişi varparçalı bulutluAğrıparçalı bulutlu14°C

Cevizin Faydaları, Ceviz Hangi Hastalıklara İyi Gelir

Cevizin Faydaları, Ceviz Hangi Hastalıklara İyi Gelir

İran menşeli olan ceviz ağacı birçok yerde kullanılmaktadır. Cevizin yağı da meyvesi de yeşil renkteki kabuğu da yaprakları da şifa içerir.

Yaklaşık 100 gram kadar cevizin yaprağını suda çay gibi demlerseniz, düzenli tüketimde iyot eksikliğini giderir. Kabuk ve yaprak beraber kaynatılırsa 8-9 gram içilirse idrarın kesilmesine neden olan rahatsızlıkları ortadan kaldırarak, idrar yapılmasını kolaylaştırır.

Cevizin iç yenilen kısmı bağırsaktaki sızılara iyi gelir. Diğer taraftan da düzenli yenirse bağırsaklardaki zararlı solucanların düşmesini sağlar.

Sedef otu, incir ve ceviz birlikte yenirse hemen her türlü zehirlenmeyi giderir. Soluk borusunda yaşanan Ağrıların, göğüs bölgesindeki sızıların, öksürmenin, midenin hazmedememesinin ilacı cevizdir.

Soğan, tuz ve ceviz karışımı kuduza neden olabilecek hayvan yaralanmalarında yararlıdır. Saçkıran nedeni ile dökülen saçların yeniden çıkmasını sağlar.

Kabuğu kuruduğunda yakılırsa; bal ile halita edip elde ettiğiniz merhemi dişlerinize sürebilirsiniz. Parladığını görürsünüz.

Yaprağını haşlarsanız, bademcik iltihaplanmasında, boğaz enfeksiyonlarında çok yararlı bir antibiyotiktir. Yeşil kabuk kaynatılabilir ve ciltteki aknelere sürülürse deva olur.

Taze olmuş cevizi bal ile tüketirseniz hemoroitlerinize iyi gelecektir. Cinsel gücü de arttırdığını görebilirsiniz.
Kadınlarda meydana gelen beyaz renkteki akıntıların ilacı; su ile kaynamış ceviz yaprağının oraya sürülmesidir.

Yine cevizin kökünün de faydaları vardır. Kabuğu soyulmuş kökün zeytinyağı ile kaynatılmış hali ilaç olur ve hemoroite sürülebilir.

Dizanteri ve ishalin düşmanıdır. Diğer taraftan nasırlara da iyi geldiği bilinir.

İnsandaki kabızlığı ortadan kaldırır. Ceviz yağının sıraca hastalığına ve raşitizm ile kemiklerle problem yaşanmasına engel olduğu söylenir.

Rendelenmiş ceviz, adet döneminden sonra yiyen kadınların hamile kalmasının kolaylaştığı görülmüştür.

Midenin ve dalağın bir numaralı dostudur. Midedeki nemlenmeleri keser, göze sürülen ceviz yağı gözlerin gücünü arttırır.

Yorum Ekle