Bademcik Şişmesine Ne İyi Gelir

Bademcik Şişmesine Ne İyi Gelir

Bademcik özellikle çocukluk çağındaki kişilerde savunma mekanizmasını destekleyen organlardan biridir. Hava yoluyla gelen mikropların tutulmasında ve vücuda girişlerinin önlenmesinde etkin bir göreve sahip olan bademcikler antikor üretimi de yaparlar.

Bademcik Şişmesi Nedir?
Bademcik şişmesi ise bademciklerin hava yoluyla gelen mikroplar nedeniyle büyümesine verilen isimdir. Bademciğin iltihap kapması anlamına gelen bademcik şişmesi aslında yoğun olarak gelen kirli havanın vücuda alınmaması için bademciklerin büyümesi şeklinde açıklanmaktadır.

Bademciklerin şişmesi gözle görülebilir bir şişliğe neden olduğu gibi bademciklerde kızarma şeklinde de kendini gösterir. Ayrıca ilerleyen bademcik şişmesinde kırmızı olan renk sarıya dönebilir. Bademciklerin şişmesi ile birlikte antikor üretimi azalacağı için savunma sistemi de bir süre sonra düşecektir.

Bademciklerin şişmesi sonucu kişilerde büyük bir halsizlik meydana gelir ve yutkunma işlevi zorlaşır. Bademcik şişmesinden dolayı ateş yükselebilir ve ağız kokusu görülebilir. Bademcik şişmesine ne iyi gelir nasıl tedavi edilebilir gibi soruların cevabını almak için mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Bademcik Şişmesine Ne İyi Gelir?

Bademcik şişmesine ne iyi gelir sorusuna cevap vermek için bademciklerin yapısı göz önünde bulundurulmalıdır. Bademcikler savunma sistemini koruyan bir yapı oldukları için bu yapının görevini yerine getirememesinden dolayı oluşacak sorunları ortadan kaldırmak için savunma sistemi güçlendirilmeye çalışılmalıdır.

Bademcik şişmesini ortadan kaldırmak için mutlaka istirahat edilmelidir. İstirahat sırasında ise bol bol sıvı alınmalıdır. Ateşin yükselmesi durumunda ise ılık su ile duş alınabilir. Bakterilerin neden olduğu bu rahatsızlığı önlemek adına antibiyotikler kullanılabilir. Bitkisel tedavi yöntemleri denenebilir ki ilaçla yapılan tedaviler kadar etkili olan bitkisel tedaviler kısa sürede bu hastalığı atlatmayı sağlayacaktır.

Bademcik şişmesine ne iyi gelir araştırmaları yapılırken karşınıza çok farklı tedavi yolları çıkabilir. Ancak mutlaka bademcik tedavisinde kullanılan ilaçlar doktora danışılarak kullanılmalıdır. Çünkü bademcikler savunma mekanizması olduğu için kullanılan bazı ilaçlar durumun daha vahimleşmesine neden olabilir.

Bademciklerin yapısına gelecek her türlü sıkıntıyı engellemek adına bilinçli davranılmalıdır. Ağız ve diş sağlığına dikkat etmek ve kirli havalarda ağzı bir peçete ve ya herhangi bir aparat yardımıyla kapatmak da bademcik şişmesini engelleyecektir.

Lütfen bu yazıya puan verin!
0 kişi puan verdi. Ortalama puan: 0
Yorum Ekle