Bebeğe muz ne zaman ve nasıl verilir

Bebeğe muz ne zaman ve nasıl verilir

Bebeğe muz verilirmi? Evet. Muzu bebeğinize en erken 4. ayında verebilirsiniz. Ancak tavsiye edilen bebeğin 6'cı aya kadar anne sütü ile beslenmesidir. Uygun zaman muzun 6'cı aydan sonra bebeğe verilmesidir. Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta meyveleri mevsiminde vermek. Muz kabızlık yaptığından sık sık yedirmemeniz gerekiyor.

Bebeğe muz nasıl verilir

Tam olgunlaşmış, hatta olgunluktan kabuğu kararmaya başlamış muzu rendenin en ince yeriyle rendelenip (ayrıcı süzmeyin) püre haline getirdikten sonra bekletmeden bebeğinize yedirin. Rende yoksa çatal yada karıştırıcıyla muzu püre haline getirip yedirebilirsiniz.

Bebeğe yedirilecek muz nasıl olmalı

bebeğe muz yedirilirmi
Ek gıdaya geçişte bebeklere verilebilecek ilk besin maddelerinden biridir. Tüketilmeye uygun muz; olgun muz tabir ettiğimiz belli bir renge ve kıvama ulaşmış, belli bir yumuşaklık kazanmış, hafif beneklenmeye başlamış muzdur.

Bebeğe muzun yanında başka ne yedirilir

4. aydan sonra bebeğinize muzun yanında yayla ve sebze çorbası (patates, havuç ve li) elma ve havuç suyu, yoğurt verilebilir. Susuz kalmamasına dikkat edilir.

Dikkat etmeniz gereken kurallar

bebeklerde muz tüketimi
Gerek bebek, gerek erişkin ishallerinde akla gelen ilk çarelerdendir hastanın muz yemesi. Bebeklerde gıda alerjisine dikkat etmek gerekir. Yeni bir yiyecekle tanıştıktan sonra 3-5 gün beklemeniz önemlidir, çünkü yiyeceğin bebeğinizde herhangi bir alerjik reaksiyona neden olup olmadığını kolayca fark edebilirsiniz. Bebeğinizin kaşık bardak emzik ve biberon gibi malzemelerini kaynatarak sonra kullanınız.

Lütfen bu yazıya puan verin!
612 kişi puan verdi. Ortalama puan: 8
Yorum Ekle