Kakao Lekesi Nasıl Çıkar

Kakao Lekesi Nasıl Çıkar

Kakao lekesi aynı çikolata lekesi gibi biraz zahmetli bir lekedir. Bu yüzden kakao lekesini temizlerken bölgeye yaydırmamaya dikkat etmeniz gerekir.

Kakao lekesi kıyafet, halı ve koltuk gibi bölgelerden çıkartmak için lekenin henüz kuruyup kurumadığına dikkat etmelisiniz.

Kakao Lekesi Nasıl Çıkar?

Çikolata lekesinde olduğu gibi kakao lekesini de kazıyarak temizlemeniz gerekir. Kakao bulaşan bölgeyi hafif ovalamanız lekenin renginin açılmasını sağlar.

Temiz nemli bir beze sıvı deterjan ya da bulaşık deterjanı dökerek lekeyi ovalamalısınız. Ovaladığınız bölgede leke hala duruyor ise bu işlemi tekrarlamalısınız. Leke çıkıca makineye atarak yıkamanız lekeyi tamamen sökecektir.

Yıkanamayan eşyalarda kakao lekesini temizlemek için leke üzerine soda dökerek lekenin kabarmasını sağlayabilir ve daha sonra deterjanlı bir bez yardımı ile ovarak silebilirsiniz.

Sildikten sonra temiz bir ıslak bez ile kalıntıları alabilirsiniz. Çok fazla inatçı bir kakao lekesi ile karşı karşıya kalırsanız öncelikle leke çıkarıcı kullanabilir ya da amonyak ile bir miktar suyu karıştırıp bölgeye uygulayarak lekeden kurtulabilirsiniz.

Lütfen bu yazıya puan verin!
18 kişi puan verdi. Ortalama puan: 9
Yorum Ekle