Hardal Bitkisinin Faydaları

Hardal Bitkisinin Faydaları

Hardal Bitkisi Hangi Hastalıklara İyi Gelir? Asya’nın tüm dünyaya hediyesi olan hardal bitkisi artık günümüzde her tarafta yetişmektedir.

Ülkemizin güney kıyılarında yetişmektedir. Çiçekleri ve meyvesi şifa olarak kullanılmakta olan hardal bitkisi beyaz ve siyah olarak iki türlüdür. Siyah olan hardal cinsi şifa olarak daha çok yeğlenmektedir.

Hardal tohumu havanda ezilerek toz haline gelir ve suyla halita edilirse deride gerekli durumlarda tahribat oluşturarak derinin alt kısımlarında biriken kanın bu yoldan atılmasını sağlar.

Bal ve hardal bitkisinin halitası ise göğüsteki tüm rahatsızlıkları giderir. Ayrıca öksürüğü de keser.

Tohumlarından elde edilen toz enfiye gibi burna çekildiğinde tıkanıklığı açar ve bronşit hastalığını iyi eder. Daha rahat nefes alınmasını sağlayarak vücudu gereksiz enerji tüketiminden kurtarır.

Yakı şeklinde eklem yerlerindeki ağrılara veya deri enfeksiyonlarına kullanılırsa, sıcak bezin de yardımıyla şifa verecektir.

Hardal bitkisinin tüketilmesi, gıdalar sonucu açığa çıkan ve mideye zor anlar yaşatan gazların hazmedilmesini kolaylaştıracaktır. İştahı da açıp daha çok yenmesini sağlayacaktır.

Hardal bitkisinin suda bekletilmesiyle elde edilen suyuyla kokan ayaklar yıkanırsa kokuyu derhal giderir. Dişin ağrıyan kısmına konulursa diş ağrısı geçer.

Hardal ve incir karışımı boşluklarda meydana gelen ağrılar ve dalaktaki ağrıların üstesinden gelecektir.

Akciğerlerdeki kanın hızlı dolaşmasının sağlayarak olası damar tıkanıklıklarının önüne geçer ve beynin de bundan olumlu etkilenmesini sağlar. Kan dolaşımı yavaşlamazsa beynin işlevleri de hızını sürdürür.

Rahimde oluşan ağrılar ve nikriz sonucu oluşan sızıların tedavisinde kullanılır.

Hardalın pek kullanılmayan beyaz türü kadınlarda adet dönemlerinin düzenli bir şekilde sökülmesini sağlar.

Erkeklerde sperm miktarını artırır, gözün daha da keskin görmesini sağlar ve göz perdesinin sağlığını da korur. Yeterli ve gerekli miktarlarda tüketilmelidir.

Lütfen bu yazıya puan verin!
23 kişi puan verdi. Ortalama puan: 8
Yorum Ekle