Ayvanın Sağlığa Faydaları

Ayvanın Sağlığa Faydaları

Günlük öğünlerinizin daha sağlıklı olmasını istiyorsanız, hiç şüphesiz ki meyveler en vazgeçilmez besin öğeleridir.

Sağlıklı bir yaşam için en gerekli bileşenleri içerisinde bulunduran pek çok meyve çeşidi vardır. Manga, portakal, muz, ananas ve marketlerde sıkça görebileceğimiz diğer pek çok meyveler, bu çeşitlerin başlıcalarını oluşturur.

Günlük hayatta tükettiğimiz her bir meyve çeşidi, biz farkında olmadan vücudumuzda sayısız ihtiyacı karşılar ki bu da sayısız pek çok hastalığın önüne geçer.

Ayvayı diğer meyveler ile karşılaştırdığımızda, armut ve kardeşi olarak görebiliriz. Hem kokusu hem de görünümü ile bu iki meyveye de oldukça yakındır çünkü her üçü de aynı meyve sine aittir.

Ayva daha çok sezonluk bir meyve olması ile dikkat çeker. Buna göre sonbahar ve kış aylarında taze ve doğal ayva tüketmemiz daha doğru olacaktır. Gerçek olgun bir ayva, hem renk hem de şekil olarak tıpa tıp bir armuta benzer.

Bu yazımızda kısaca tanımlamaya çalıştığımız ve belirgin özellikleri üzerinde durduğumuz armutun şaşırtıcı 15 adet sağlığa faydalarına değineceğiz.

Ayvanın sağlığa faydaları

ayvanın sağlığa faydaları nelerdir

Pek çok meyvenin içeriğinde sahip olduğu bileşenler gibi ayva da vitaminler konusunda oldukça zengin bir içeriğe sahip meyvedir.

Öyle ki A, B ve C gibi insan sağlığı için son derece önemli olan vitamin çeşitlerini içerir. Bu da günlük olarak ayva yada ayva suyu tükettiğimizde vücudumuzun ihtiyaç duyduğu çinko, bakır, selenyum ve potasyum gibi başlıca mineralleri karşılar. Bu mineraller ve vitaminlerin sağlığa olan faydalarını madde madde inceleyelim.

1. İltihap Sökücüdür

C Vitaminini düzenli bir şekilde alan insanlar, daha güçlü olurlar çünkü bağışıklık sistemleri yeteri kadar C Vitamini aldığından dolayı, çeşitli hastalıklara karşı doğal bir şekilde korunmuş olurlar.

Günde bir adet yiyeceğiniz ayva günlük ihtiyaç duyduğunuz C Vitamininin yaklaşık olarak yüzde 25’ini karşılar ki bu oran tek başına bir meyvenin sunmuş olduğu C Vitamin değer oranı açısından hiçte azımsanacak gibi değildir.

Ayva aynı zamanda iltihap sökücü etkisi sayesinde, olası deri iltihaplarının da önüne geçmesi ile bilinir. Bazı insanlarda çeşitli etkenlere bağlı olarak deri alerjileri baş gösterir. Tam da bunun için ayva son derece etkili bir çözümdür.

İçeriği doğru ve düzenli bir şekilde uygulandığında, zamanla deri üzerindeki alerjik etkilerin ortadan kalktığını görebilirsiniz.

2. Kilo vermeye yardımcıdır

Ayva, sahip olduğu düşük kalori seviyesi ile dikkat çeker. Her ne kadar düşük bir kalori seviyesine sahip olsa da; aslında sunduğu vitamin ve içerikler bakımından son derece başarılı bir lif görevi üstlenir ve kilo verme sürecinde kişinin çoğu zaman tok hissetmesini sağlayarak, büyük bir yardımcı olur.

Ayvayı sahip olduğu düşük kalorisi açısından bir örnek vermek gerekirse; 100 gramlık taze bir ayva içerisinde sadece 56 kalori bulunmaktadır. Bu da pek çok besin çeşidi ile karşılaştırıldığında ayvanın çok daha hafif kadlığını gösterir.

Aynı zamanda doymuş yağ oranı ve sodyum oranı bakımından da pek çok meyve içeriğine oranla daha düşük bir seviyeye sahiptir. Bu nedenle, sağlıklı bir şekilde kilo vermek isteyen herkes için ayva son derece önemli ve ideal bir doğal besin kaynağıdır.

3. Ülsere karşı etkilidir

Yapılan çeşitli araştırmalar, ayva içeriğinin mide ülseri üzerinde de rahatlatıcı etki gösterdiğini ortaya koymuştur.

Özellikle taze sıkılmış ayva suyu, ülserden şikayet edenler için son derece etkili bir tedavi edicidir. Bahsi geçen ülser durumu ayrıca gastrik ülser olarak da bilinir.

Ülser daha çok sindirim sistemini etkileyen, bağırsağın çalışmasına da etki eden bir sağlık sorunudur. Ayva içeriği sayesinde özellikle ülserin neden olduğu çeşitli bağırsak sorunlarının önüne geçer.

4. Mide hastalıklarına karşı etkilidir

Midemiz çeşitli dış etkenlere bağlı olarak yada tükettiğimiz gıdalardan dolayı bozulabilir. Bu durum çoğu zaman günlük hayatımızda can sıkıcı yan etkiler ortaya çıkarır.

Yanma, sabah uyanınca mide bulantısı, ishal gibi yan etkiler bu rahatsızlıkların bir sonucu olarak görülmeye başlar. Yapılacak şey ise öncelikli olarak midemizi doğal bir şekilde korumamızı sağlayacak, güçlü besin kaynaklarına yönelmektir.

Ayva da bu doğal besin kaynaklarından bir meyve olarak, gün içerisinde mideye bağlı olarak ortaya çıkan pek çok etkiyi minimuma indirir.

Özellikle sabahları uyandığınızda, mide bulantısı sık sık yaşıyorsanız, bu sizler için son derece etkili bir çözüm olacaktır.

Yapmanız gereken ise oldukça basit. İhtiyacınız olan ayva ve bal ikilisi ile, mideye bağlı olarak gelişen pek çok hastalık ve yan etkinin önüne geçebilirsiniz. Doğal ve güçlü bir içeriği, aynı zamanda doğal ve taze bir ayva ile karıştırıldığında, mideyi koruyacak olan doğal bir bileşen elde edilir.

Bu birleşimin bir sonucu olarak; kalın bağırsak iltihabı, sindirim güçlüğü, kabızlık gibi pek çok sindirim sistemi hastalığının önüne geçer.

Bu hastalıklar genel olarak mideden itibaren sindirim sisteminin her bir bağlı organı dahilinde ortaya çıkmakta ve gelişim göstermektedir. Ayva içeriği sayesinde tüm bu yolları temizleyici etki gösterir ve sağlıklı bir sindirim sistemine sahip olmanızı sağlar.

5. Anti oksidan etkisi

Sahip olduğu polifenol bileşenleri sayesinde, ayva gösterdiği anti oksidan etkisi açısından son derece güçlüdür. Hatta çeşitli sağlık çevrelerince ayva sadece bu özelliği sayesinde, anti oksidan deposu olarak kabul edilir.

Tüketilen her bir ayva, vücudunuzda kana karıştığında, sizi tüm tehlikeli kötü hücrelerden arındırma görevi üstlenecektir. Bu tehlikeli radikal hücre bileşimleri daha çok kalp kan damarlarını tıkaması ve insanlarda çeşitli kalp damar hastalıklarının ortaya çıkması ile ünlüdür.

Ayva içeriği sayesinde dokular ve hücre bileşimleri temizlenir ve çeşitli kalp damar hastalıklarının önüne geçer.

6. Bulantı ve kusma durumlarını engeller

Ayvanın en gizemli faydalarından birisi de bulantı ve kusma durumlarını engelleyici özelliğidir. Pek çok insan tarafından bilinmese de aslında bir ayva biraz pişirildiğinde, mükemmel bir idrar söktürücü etki gösteren bir besine dönüşür.

Bu da özellikle kusma ve mide bulantısı durumlarında, dışarıya atılması gereken bozulmuş sıvının atılmasına yardımcı olur aynı zamanda yeni ve düzenli sıvı oluşumunda yardımcı olur.

7. Anti virüs özelliği

Günlük hayatta dış etkenlere bağlı olarak çeşitli virüsler kapabiliriz. Bu virüslerin bir kısmı ise gerçekten tehlikeli ve hatta ölümcül olabilmektedir. Ayvanın gizemli ve pek bilinmeyen etkilerinden birisi de anti virüs özelliği göstermesidir. Yapılan pek çok araştırmalar bu özelliği çoğu kez kanıtlamıştır.

Özellikle hassas bir bağışıklık sistemine sahip insanların çoğu zaman yaşadıkları grip gibi durumlarda son derece etkilidir çünkü içeriğinde son derece güçlü bir anti grip bileşenleri bulunur. Bu nedenle grip ve benzeri türden pek çok soğuk algınlığından korunabilmek ve kurtulmak için ayva tüketebilirsiniz.

8. Kan basıncını düşürücü özelliği

Kan basıncının yükselmesi, hipertansiyon gibi pek çok hastalık için zemin hazırlar. Bu nedenle kan basıncını dengeleyici besinlerin günlük öğünlerde düzenli bir şekilde tüketilmesi önemli ve gereklidir.

Yapılan araştırmalar potasyum bileşeninin kan basıncını düşürdüğü ve dengeleyici etki gösterdiğini ortaya koymuştur. Bu nedenle hipertansiyon ve kan basıncına bağlı olarak gelişen daha pek çok hastalık için her daim potasyum ağırlıklı bir beslenme düzeni tavsiye edilir.

Burada özellikle zengin potasyum içeriğine sahip olması nedeniyle ayva bu öğünlerde asla göz ardı edilmemelidir. Sahip olduğu zengin miktarda potasyum, kişinin günlük olarak ihtiyaç duyduğu değerin önemli bir kısmını karşılar.

Bu nedenle en azından öğün arasında yada sabahları kahvaltı yaparken, bir adet ayva tüketmek, kan basıncının ideal bir seviyede kalabilmesi açısından son derece faydalıdır.

9. Kolestrolü düşürür

Kolesterole bağlı pek çok hastalık çeşidi vardır ki bu hastalıkların pek çoğu düzensiz ve yetersiz beslenme düzeninden kaynaklanır.

Özellikle yüksek kolesterol teşhisi koyulmuş insanların, her şeyden önce doğru bir beslenme alışkanlığı edinebilmelerinin son derece önemli olduğu bir gerçektir. Bu doğrultuda yeniden oluşturulacak bir beslenme düzeninde mutlaka ayva da bulunması gereken meyvelerin başında gelir.

Öğünlerde düzenli olarak ayva tüketimini gerçekleştirdiğinizde, kötü kolesterol seviyesi olarak belirtilen LDL seviyesini düşürmeyi başarabilirsiniz. Özellikle kötü kolesterolün kan içerisinde olduğunu ve seviyesi anormal bir düzeye ulaştıkça, pek çok hastalığı tetikleyebileceğini unutmayın.

İnsanların sahip olduğu bedensel değerlere göre; sahip olması gereken ideal kolesterol değerleri de bulunmaktadır. Bu nedenle sizler de ideal kolesterol değerlerinizi sağlık kuruluşlarında yaptıracağınız küçük kan testi süreci sonrasında öğrenebilirsiniz. Bu sonuçlar doğrultusunda sahip olduğunuz kötü kolesterol değerini ve de bu kolesterol seviyesinin olması gereken ideal düzeyi de görebilirsiniz.

Kötü kolesterol seviyesinin, sağlıklı seviyeye indirilmesi süreci aynı zamanda kolesterole bağlı olarak ortaya çıkması muhtemel kalp rahatsızlarının da önüne geçer. Bu nedenledir ki kötü kolesterol seviyesi yüksek olanlar için ayva son derece etkili bir meyvedir.

10. Kansere karşı koyar

Kanser çoğu zaman gelişim gösteren bir ölümcül hastalık çeşididir. Kanserin pek çok çeşidi vardır ki bu çeşitler genel olarak yayılmacı ve tüm vücutta hakim olmaya başlayan bir gelişim gösterme özelliğine sahiptir.

Kanserin bu kadar hızlı gelişebilmesi ve de ölümcül olabilecek oranda kişinin vücudunun neredeyse tamamına etki etmeye başlaması, tamamen zararlı hücrelerden kaynaklanmaktadır.

Ölü ve zarar görmüş hücreler, aynı zamanda çoğalma eğilimi de göstererek zarar gören dokunun büyüyerek, vücuda yayılmasına sebebiyet verir ki bu da pek çok kanser türünün vücuttaki gelişim aşamasını ifade eder.

Ayva ise sahip olduğu anti oksidan içeriği sayesinde, kanserin gelişmesine sebebiyet veren tüm hücreleri yok etme görevi gösterir.

Bu nedenle kansere karşı olan etkisi açısından, ayva son derece güçlü bir içeriğe sahiptir. Ayvanın çeşitli sağlık çevrelerince adeta bir anti oksidan deposu olarak görüldüğüne değinmiştik. Bu doğrultuda kanser gibi zorlu hastalıkların yayılmasını engelleyici özellik göstermesi sayesinde de zamanla kişinin sağlığına kavuşabilmesinde en büyük yardımcıdır.

Tüm bunlara ek bir bilgi olarak, özellikle ayva suyunda bulunan granül içeriğinin, kanserden zarar gören hücre zarlarını onardığını söyleyebiliriz.

11. Stres düşürücü özelliği

Aşırı stres bizi çoğu zaman günlük hayatımızda zora sokabilen bir durumdur. Stres aynı zamanda çeşitli hastalıkların bir göstergesi olabileceği gibi, sayısız pek çok hastalığında tetikleyicisi olma özelliği taşır.

Durum ne olursa olsun, stres insan sağlığı açısından oldukça tehlikeli bir durumdur. Stresten kurtulmak için pek çok yol ve yöntem deneyebilir, ayrıca ayvanın doğal stres giderici özelliğinden de faydalanabilirsiniz.

Ayva tüketin ve ayva içerisinde bulunan pek çok anti oksidan çeşidinin oldukça kısa sürede stresten kurtulmanızı sağladığını fark edeceksiniz. Bu nedenle aslında tam öğlen arasında yada sabah uyandıktan sonra sadece bir yada yarım kesilmiş ayva tüketmeniz bile gün boyunca daha stresten uzak, mutlu olmanızı sağlayabilir.

Bu sayede günlük olarak yaptığınız pek çok önemli aktiviteyi daha başarılı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

12. Çeşitli karaciğer ve göz rahatsızlıkları

Vücudumuzun en önemli iki organı olarak söyleyebileceğimiz göz ve karaciğerin korunması son derece önemlidir. Her iki organında körelmesine ve işlevselliğini yitirmesine neden olan hastalık çeşitleri, ayvanın etkisi sayesinde büyük oranda engellenebilmektedir. Bu nedenle ayva karaciğer ve göz hastalıkları konusunda son derece önemli bir doğal besin kaynağıdır.

Çin’de ayvanın bu özelliği o kadar popüler ki, ayvayı bir sıvıya dönüştürüp, kaynatırlar ve elde edilen bu sıcak ayva suyu gibi bir içecek, pek çok yerde satılır.

Bu şekilde satışı yapılmasının temel nedenlerinden birisi de çeşitli göz ve karaciğere olan etkilerinin yanı sıra; boğaz, gırtlak yaralarına ve iltihap durumlarına son derece etkili olmasından kaynaklıdır. Bunu, siz de evinizde kolay bir şekilde uygulayabilirsiniz.

13. Ayva çekirdeğinin ve yağının faydası

Özellikle boğaz ve nefes borusuna bağlı olarak gelişen hastalıklarda meydana gelen ses bozukluklarının normale dönmesinde, ayva yağı özleri son derece etkilidir. Bunun yanı sıra kalbin doğru bir şekilde çalışmasına da destek verir. Mide ve karaciğeri güçlendirir.

14. Sağlıklı ve güzel görünen bir cilde kavuşmanızı sağlar

Ayvanın sağlığa olan faydalarının yanı sıra; özellikle cildi güzelleştirmesi ile de ön plana çıktığını görürüz. Cildimizin çok daha canlı ve güzel görünebilmesinde vitaminler son derece önemlidir. Bu doğrultuda ayva cildimizi güzelleştirebilecek pek çok vitamin içeriğine sahiptir.

Yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkan çeşitli kırışıklar ile baş etmesinin yanı sıra, güneşli havalarda, zararlı UV güneş ışınlarının etkisini minimuma indirir. Ayrıca zarar görmüş hücre dokusuna kadar inerek, hücre onarım işlevini yerine getirir ve daha sağlıklı bir cilde sahip olmanızı sağlar.

15. Kan dolaşımı ve saç sağlığı

Ayva, kan hücrelerinin sağlıklı bir şekilde işlev gösterebilmesi adına ihtiyaç duyulan pek çok önemli mineral çeşitlerini içerir. Bu nedenle düzenli bir şekilde ayva tüketimi sayesinde, aynı zamanda vücudumuzdaki kan dolaşımının da sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilebilmesini sağlarız. Bu özellikle kırmızı kan hücrelerinin çoğalımı ile sağlanır.

Vücudumuzda kan dolaşımının sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi, pek çok hastalığa karşı direnç kazanmamızı sağlarken, aynı zamanda da daha güçlü saçlara sahip olmamızı da sağlar. Kan dolaşımı ile harekete geçen ve uyarılan saç kök dipleri ve dokuları sayesinde yeni saçlar ortaya çıkmaya başlar, mevcut saçlar gözler görülür oranda sıklaşır. Bu da aynı zamanda sağlıklı bir şekilde saçların uzaması anlamına gelir.

Son olarak;

Ayva tüketmenin tüm bu sağlığa olan faydalarının yanı sıra, daha pek çok sayamayacağımız faydaları bulunmaktadır. Ne olursa olsun, ayva tüketmek için hasta olmayı beklemeyin yada hastalığınızı bahane etmeyin.

Sadece düzenli olarak en azından haftada bir kere bile bir adet ayva tüketmeniz, sağlıklı bir yaşam için ihtiyaç duyduğunuz pek çok vitamin, mineral ve bileşeni karşılamanızı sağlar.

Lütfen bu yazıya puan verin!
0 kişi puan verdi. Ortalama puan: 0
Yorum Ekle