Adaçayının Faydaları

Adaçayının Faydaları

Bu yazımızda Ada çayının faydaları üzerinde duracağız. Ada çayı da keşfetmeniz gereken doğal ve zengin içeriğe sahip bitkilerden sadece bir tanesidir.

Ülkemizde ve de dünya genelinde her ne kadar yeterince faydaları bilinmese de; aslında insanlar yeni yeni keşfetmeye başlamaktadırlar.

Ada çayının ünü çok eskilerden beri gelmektedir. Öyle ki eski zamanlarda hem yemek yaparken hem de çeşitli sağlık sorunlarının üstesinden gelinmesinde ada çayı oldukça fazla tercih edilmekteydi. Hatta pek çok insan ada çayını günlük öğünlerinde bile sık sık tüketirdi.

Ada Çayının Cilde Faydaları Nelerdir?

Ada çayı, cildinizin güzelliğini ve sağlığını koruyabilmesinde kullanabileceğiniz en etkili bitkilerden birisidir. İçeriği sayesinde, cilt dokunuzu dinç tutar ve cildin kimyasal yapısını güçlendirir.

İçeriğinde, insan cildinin sağlığının korunabilmesi ve güzelliğini sağlayabilmesi için ihtiyaç duyulan temel yağ çeşitleri ve vitaminleri bulundurur. Bu içeriklerin bir sonucu olarak, aşağıda da belirttiğimiz etkiler görülür.

1 - Yaşlanmayı Geciktirir: Ada çayının içeriğinin, insanların yaşlanmasındaki etkileri tam tersine çevirdiğini biliyor musunuz? Bu durumu özellikle cildinizde fark edebilirsiniz.

Ada çayı içeriği sayesinde, cildinizde anti yaşlanma etkisi gösterir ve bu da çeşitli yaşlanma etkilerinin tam tersi bir şekilde gelişmesini sağlar.

Bunun için en anlaşılabilir ve kolay bir örneği ise; bazı insanların şikâyet ettiği yaşlılığa bağlı olarak ortaya çıkan kırışıklıklar için söyleyebiliriz.

  • Ada çayı kırışıklıkların gelişmesine engel olur ve tam tersi zamanla daha genç bir dokuya, görünüme sahip cilde kavuşmanızı sağlar.
  • Cildiniz daha güzel ve canlı bir görünüm kazanırken, aynı zamanda pürüzsüz ve de çeşitli yaşlanmaya bağlı cilt lekelerinin de kaybolmasını sağlar.
  • Anti oksidan içeriğine sahiptir ve bu içerik, dokuyu koruyan bir özellik gösterdiği gibi, cildin yaşlanmasına ve zarar görmesine neden olan free radicalse karşı da savaş açar. Bu, cildinizin olduğundan daha yaşlı ve kötü görünmesini önleyen en büyük işlevselliktir.
  • Aday çayı aynı zamanda oldukça fazla kalsiyum ve A Vitamini içerir ki bu sayede cildinizi ölü hücrelerden arındırır aynı zamanda ölü hücrelerin çoğalmasına ve cildinizin kötü görünmesine engel olur.
  • Özellikle yüz kırışıklıklarının ortaya çıkmasını geciktirici özelliği ile dikkat çeker.

2. Yağlı bir cilt için doğal tonik işlevi gösterir: Ada çayının yağının faydaları aynı zamanda cilt yağını dengelemesi ve ihtiyacını karşılaması ile, doğal tonik olarak da bilinmektedir.

Bir kaşık ada çayının 250 ml lik bir su da kaynatarak sizler de evinizde kolay bir şekilde doğal tonik yapabilirsiniz. 30 boyunca demlemeyi ve yüzünüze hafifçe sürmeniz gerekir.

3. Çeşitli cilt sorunlarının üzerinden gelir: Anti bakteriyel özelliği, cildinizin zararlı mikroplardan arındırılmasında son derece etkili bir bileşendir. Bu doğrultuda günlük hayatınızda cildiniz için rahatlıkla kullanabilecekken aynı zamanda çeşitli deri enfeksiyonlarının da üzerinden gelebilmenizdeki en büyük ve doğal bitkisel yardımcınız olacaktır.

Anti septik ve anti iltihap etkilerini de gösterir; bu da akne, egzama ve sedef hastalığı gibi çeşitli deri ve cilt hastalıkları başta olmak üzere, pek çok cilt ve deri sağlık sorunlarına karşı son derece etkili bir içeriktir.

Ada Çayının Saçlara Faydaları Nelerdir?

Ada çayının saç köklerini güçlendirdiği ve saçların daha güçlü olmasını sağladığı, çeşitli araştırmalar sonucu ortaya konulmuştur.

Bu doğrultuda, ada çayının saçların sağlıklı ve güçlü olmasında pek çok etkisi vardır. Aşağıda ise bu etkilerin sadece önemli bir kaç tanesi ele alınmıştır.

1. Saç kaybını önler: Ada çayı aslında çok eski zamanlardan beridir saç dökülmesine ve kelliğe karşı kullanılan bir bitkidir.

İçeriği bileşenler sayesinde, özellikle erkeklerin saçlarının dökülmesini engellemesinde ve kel kalmalarının önüne geçmesinde son derece etkili olmaktadır.

Ada çayının özellikle erkek saçlarını güçlendirmedeki etkisini hissetmek için ise yapılması gerekenler oldukça basit.

Bunun için üç dört damla ada çayı yağı, bir tutam biberiye ve nane esansı yağını bir kaşık doğal zeytinyağı da ilave ederek, masaj yapar bir şekilde uygulayın.

Bunu günde iki defa uygulamanız ve uygulama sürecinde özellikle kafa derinizi ve saç köklerinize doğru masaj yapmanız önemlidir.

2. Daha canlı ve parlak saçlar sağlar: Ada çayı saç dökülmesinin önüne geçmesinin yanı sıra daha parlak ve canlı saçlara sahip olmanızı da sağlayan bir etki gösterir.

Özellikle solgun ve donuk görünen saçlara sahip kişiler için son derece ideal ve doğal bir parlatıcı çözümdür. Bu nedenle tereddüt etmeden saçlarınız için ada çayını kolay bir şekilde uygulayabilirsiniz.

Yapmanız gereken ise son derece basit. 1 yemek kaşığı kurutulmuş ada çayını kaynayan suya ilave edin, bu karışımın aynı zamanda çeşitli kafa derisi problemleri ve kepeklenme sorununu da yenmenizde size yardımcı olacağını unutmayın.

3. Saçların büyümesini ve kalınlaşmasını teşvik eder: İçeriği doğal özler sayesinde, saçlarınızı büyümesi ve daha güçlü köklere sahip olması için gerekli kökleri uyarır. Özellikle daha kalın, koyu ve güçlü saçlar elde etmek istiyorsanız, biberiye ile birlikte ada çayı karışımı mükemmel bir sonuç verecektir.

Bu karışım sadece saçlarınızı güçlendirmek ile kalmayacak, canlı bir doku ve parlaklık da kazandıracaktır.

Kafa derisini yenileyici ve kan dolaşımını destekleyici bir içeriğe sahip olması nedeniyle, yeni saçların ortaya çıkması ve gelişmesinde de son derece etkili olmaktadır. Saç köklerini besler, uyarır ve bu sayede düzenli bir şekilde ada çayını saç derinize uygularsanız eğer, zamanla daha fazla saçınızın çıktığını da fark edeceksiniz.

Bir ada çayı ve biberiye birleşimini hazırlamak son derece basit bir işlemdir. Bunun için her iki bitkiyi de su da kaynatın.

Bu birleşim saçlarınızı canlandırmak için yeterli ve güçlü bir karışımdır. Bunu günlük olarak uygulayabileceğiniz gibi sadece haftada bir yada iki defa da uygulayabilirsiniz.

Sonuç olarak düzenli bir şekilde saçlarınıza bu karışım ile bakım yaptığınızda, çeşitli saç derisine bağlı sorunlardan zamanla kurtulduğunuzu fark edeceğiniz gibi aynı zamanda da daha güçlü ve canlı saçlara sahip olduğunuzu fark edeceksiniz.

4. Saçları koyulaştırır: Pek çok insan koyu saç isteyebilir. Bunun için çeşitli yapay ve kimyasal yöntemler kullanarak, saçlar koyulaştırılabilir.

Ancak burada tamamen doğal bir yöntem olarak ada çayının özlerinin saça uygulanması ile tamamen doğal bir şekilde daha koyu saçlara kavuşabilmek son derece basit ve sağlıklı bir yöntemdir.

Burada göz önünde bulundurulması gereken bir diğer önemli nokta da; koyulaştırılmış saçları sadece renk olarak değil, aynı zamanda saçların daha da sıklaşması olarak düşünün.

Sık saçlar dolayısıyla daha koyu görünür ada çayı ise her iki etkiyi birden gösterir.

Tek yapmanız gereken ise, sanki bir saç kremi kullanıyor gibi; genel olarak şampuanla saçınızı yıkadıktan hemen sonra saç kremi gibi ada çayını uygulayabilirsiniz. Bu da zamanla daha koyu ve sık saçlara kavuşmanızı sağlayacaktır.

5. Losyon görevi gösterir: Saçlarınızın gelişmesi ve daha kolay bir şekil alabilmesi için biberiye ve bir avuç dolusu kuru ada çayı karışımı son derece idealdir.

Bu ikiliyi sıcak bir suda yaklaşık ilk 3 dakika boyunca kaynatın son 3 dakikada kısık ateşe alın. Saçlarınıza daha kolay ve etkili bir şekilde, şekil verebilmek ve hacim kazandırmak için, kaynatmış olduğunuz ada çayı ve biberiye ikilisini en az 5 saat boyunca dinlendirin ve bu süreç sonrasında, saçlarınıza şekil vermeden hemen önce bu karışımdan faydalanın.

Yapmanız gereken, saçlarınıza şekil vermeden hemen önce; masaj yapar gibi yavaş yavaş saç dipleri ve üzerine bu karışımı uygulamak yeterli olacaktır. Artık saçlarınız daha doğal bir şekilde hacim kazanacak, sizin verdiğiniz şekli alacaktır.

Ada çayının sağlığa faydaları

Aday çayını pek çok hastalığa ve sağlık sorununa karşı en etkili bileşenleri sunması nedeniyle, tam olarak bir şifa kaynağı olarak da tanımlayabiliriz.

Diğer bir ifade ile ada çayını aslında sağlık bir yaşam anahtarı olarak tanımlayabiliriz. Ada çayının insan sağlığına pek çok, sayısız faydası vardır. Ancak biz bu konu altında araştırmalar sonucunda elde edilen ve önemli bazı faydalarını ele alacağız.

1. İltihap Sökücüdür: Ada çayının insan sağlığı açısından mükemmel bir iltihap sökücü özelliğe sahipti. Bu doğrultuda çoğu kez ada çayının iltihap geçirici özelliği amacıyla kullanıldığına tanık olmuşsunuzdur.

Ada çayının özleri ve içeriğinde bulunan özel yağları, pek çok hastalığın giderilmesinde kullanılan bileşenlerdir.

Bu bileşenleri içeren özel yapım yada doğal yapım ilaçlar daha çok insanların çeşitli boğaz veya ağız, çene kısımlarındaki iltihapların geçirilmesinde kullanılır ve de son derece etkili bir çözüm sunar.

2. Aşırı terlemeyi önler: Adaçayı özlerinin insan üzerinde aşırı terlemeyi yüzde 50 oranında azalttığı ortaya çıkmıştır. Pek çok insan olmadık zamanlarda ve gereksiz bir şekilde aşırı terlemekten şikayetçidir. Bu duruma doğal bir çözüm olarak görebileceğimiz ada çayı bitkisinin özleri sayesinde, gereksiz terlemenizin önüne geçebilirsiniz.

Ada çayı özleri sadece aşırı terlemenizin önüne geçmekle kalmaz, aynı zamanda terleme ile ortaya çıkan çeşitli ve hoş karşılanmayan kokuların da büyük oranda önüne geçer.

Bu da özellikle aşırı terleme sorunu yaşayan insanlar açısından, ada çayı özünün kullanımının ne kadar önemli ve gerekli olduğunu gösterir.

3. Hazımsızlık ve sindirim güçlüğüne karşı etkilidir: Ada çayı özleri çeşitli bağırsak ve sindirim sistemi başta olmak üzere, hazımsızlık sorunlarının da üstesinden gelinebilmesi aşamasında kullanılabilecek en etkili bitkilerden birisidir.

Göstermiş olduğu etkilerinden dolayı aynı zamanda canlandırıcı bir tonik olarak da bilinir çünkü sindirim sistemini canlandırıcı bir özellik gösterir.

Düzenli bir şekilde ada çayı tükettiğinizde; sindirim sistemini oluşturan tüm organlar, mide ve bağırsak başta olmak üzere, çok daha etkin ve enerjik bir biçimde faaliyet göstermeye başlar ki bu da sağlıklı bir sistemin ortaya çıkabilmesindeki en büyük gereksinimdir.

Ada çayı özellikle, bilhassa bu etkileri gösteren en önemli içecektir. Bağırsaklarınızda ve sindirim sisteminize bağlı olan çeşitli organlarınızda meydana gelen zorlanmalar bu sayede kolay bir şekilde aşılabilir.

4. Boğaz yaralarını iyileştirir: İltihaplı boğaz, bademcik ve ülser gibi çeşitli boğaz hastalıklarında ada çayının etkili olduğu gözlemlenmiştir. Bu doğrultuda sizlerde boğaz sağlığınıza kavuşmak ve iltihaptan kurtulmak istiyorsanız, uygulamanız gereken ada çayı yöntemi son derece basittir.

Bir tutam kurutulmuş ada çayını, 100 ml su ile yaklaşık 15 dakika boyunca kaynatın. Bu karışımı tatlandırmak için ise doğal bir bal tercih etmeniz, mükemmel bir sonuç verecek aynı zamanda da bu karışımı içebilmenizde kolaylık sağlamış olacaktır.

Burada dikkat etmeniz ve göz önünde bulundurmanız gereken bir önemli nokta ise kullanacağınız balın kaliteli olmasıdır. Dolayısıyla bal doğal ve taze olmalıdır.

Balı da ilave ettikten sonra, bu karışımı özellikle gargara yapmanız, boğazınız açısından son derece faydalı olacaktır. Bir gün boyunca, arada sadece bir kaç saat bırakarak, günde iki defa bu karışımı gargara yapmanız yeterli olacaktır.

5. Ağız ve diş sağlığı: Çeşitli diş eti rahatsızlıklarının üstesinden gelmek, daha sağlıklı diş etlerine sahip olmak; dişlerimizin uzun süre doğal ve sağlam kalabilmesi açısından son derece önemli olmaktadır.

Bu bilgiler ışığında, eğer ada çayı ile ağzınızda çalkalama yaparsanız, diş etlerinizin bu sayede daha sağlıklı olabilmesi mümkündür. Üstelik sadece diş etlerinizin sağlığını korumakla kalmayacak, ağız yaralarınıza da etki edecektir.

Eğer ki ada çayı ağzınızda çalkamak istemezseniz, o halde uygulayabileceğiniz bir diğer kolay yöntem ise ada çayını buzlukta, küpler halinde dondurmak sonrasında gün boyunca her bir küpü ağzınızda eritmek yeterli olacaktır.

6. Astım tedavisi: Anti-spasmodic etkisi sayesinde, gereksiz kasılmaları minimuma indirme özelliği gösterir. Burada anti-spasmodic etkisini biraz daha açıklamak gerekirse; gereksiz kasılmaları önleyici bir şekilde tanımlayabiliriz.

Astım ataklarında çoğu kez kasların gereksiz bir şekilde kasılması sonucunda, kişinin nefes almasında çeşitli zorluklar meydana gelmektedir.

İşte tam da bu aşamada, ortaya çıkan yada çıkabilecek bir astım nöbetinde kişinin gereksiz bir şekilde kaslarının kasılmasının büyük oranda önüne geçer ki bunu daha çok çeşitli enfeksiyonların sebebiyet verdiği hava yolunun tıkanıklığını çözerek gerçekleştirir.

7. Diyabeti önler: Ada çayı özleri, genel olarak pek çok şeker hastasının şikayet ettiği en büyük iki sağlık problemini en aza indirir.

8. Nörolojik faydaları: Düzenli bir şekilde tüketilen ada çayının, en başta zihin ve beyin fonksiyonlarının güçlenmesi olmak üzere, Alzheimer gibi çeşitli beyinsel hastalıklarının da büyük oranda önüne geçer.

Bu nedenle hem bu ve benzeri hastalıklara sahip olan insanlar hem de daha güçlü bir zihin ve düşünce yapısına sahip olmak isteyenler açısından ada çayı içeriği son derece önemlidir.

9. Kadınlar için son derece faydalıdır: Ada çayının kadınların göstermiş olduğu özel işlevlerinin daha sağlıklı bir şekilde gerçekleştirebilmeleri ve de özel gülerini daha rahat geçirebilmelerinde son derece önemli etkileri vardır.

Özellikle göğüs sütlerinin salgılanması ve daha çok olması açısından etki gösterir aynı zamanda menopoz dönemlerinde ortaya çıkan çeşitli kızarıklıkların da önüne geçmesi ile bilinmektedir.

10. Depresyon ile baş etmeyi sağlar: Ada çayı, bazılarına göre filozof çayı olarak da tanımlanır. Bu tanımın arkasında ise ada çayının içeriğinde bulunan bileşenleridir. Bu bileşenler, insanlar günlük hayatta daha dikkatli ve ilgili olmasını sağlamaktadır.

Bu da daha kaliteli bir düşünce akışını gerçekleştirebilmeyi sağladığı gibi, kişilerin çeşitli depresyon süreçlerinde hakin oldukları kaygı, keder, üzüntü gibi olumsuz duyguların da büyük oranda önüne geçerek, kişinin günlük hayatta aldığı yada alacağı çeşitli kararlarda daha doğru bir karar verme mekanizmasına sahip olmasını sağlar.

Lütfen bu yazıya puan verin!
5 kişi puan verdi. Ortalama puan: 7
Yorum Ekle