Tarçın ve Tarçının Faydaları

Tarçın ve Tarçının Faydaları

Tarçın Hangi Hastalıklara İyi Gelir? Asya kökenli olan Tarçın en çok Hindistan ve komşu ülkelerinde yetişmektedir. Tarçın kabuğu ve yaprağı şifa olarak kullanılmaktadır.

Tarçın familya olarak ise defnegillere bağlıdır. Şifalı olarak kullanılmasının yanında bu bitkinin kabuğu baharat olarak da kullanılmaktadır. Çoğu insanı kokusu ile cezbeden bir bitkidir.

Tarçının Faydaları ve Tarçının iyi Geldiği Hastalıklar

Düzenli kullanıldığında karın bölgesinde su toplanmasını engeller ve damarlarda sigara, yağlı yiyecekler ve sporsuz hayat yüzünden meydana gelebilecek damar tıkanıklıklarını da engellemektedir.

Karın ve bağırsak bölgelerinde oluşan gazları giderir, öksürüğün çaresine bakar, hoş rayihası ile iyi olmayan kokuların önüne geçerek engeller. Gerçekten de kokusu başka hiçbir şeye benzemez.

Midenin rahatlamasına da çok katkı sağlayan tarçın bitkisi kalbe de rahatlık verir. Özellikle içerdiği maddeler ile midenin gıdaları hazmetmesine katkı sağlarken, ekşime, yanma gibi problemleri de engeller.

Düzenli bir süre kullanıldığında yüz kısmında oluşan sivilce izleri, akne kalıntıları, yaralar, bereler veya ameliyat lekelerini geçirmektedir. Pürüzsüz bir yüz hattı için kullanılmaktadır.

Yine içeriğinde olan maddeler dolayısıyla insan belleğinin unutmamasını ve kolay hatırlamasını sağlarken zekayı de geliştiren şifalı bitkilerden biridir.

Göz üstüne ve çevresine rimel sürer gibi sürülürse gözler daha parlak ve ışık dolu görünür. Görme kabiliyetini de arttırır.
Kadınların her ay düzenli olarak yaşadıkları dönemlerini tarihi belli olacak şekilde düzene sokar ve adetlerin periyodik olarak görülmesine katkı sağlar. Olabilecek beyaz akıntıları da önleyici bir özelliği vardır.

Tarçın aç iken kullanılırsa mideyi uyararak açlığın tam olarak hissedilmesine ve iştahın artmasına yol açar. Mideye besin girdikten sonra vücut daha dinç ve zinde olur.

Zaten tarçının en önemli özelliklerinden biri de midenin gerçekleştirdiği hazmı kolaylaştırılmasıdır. Şifalı bitki olarak aşırı şekilde kullanımının önüne geçmek gerekir.

Lütfen bu yazıya puan verin!
0 kişi puan verdi. Ortalama puan: 0

1 Yorum

atom çayı

atom çayı

5 yıl önce

Merhaba bu tarçın vs içerisinde olan ben bi ürün biliyorum Atom çayı var Naturpy atom çayı tavsiye ederim gayet güzel tadıda mükemmel eğer tarçın, zencefil vs bu tür bitkileri normal içemiyorsanız dediğim çayı içebilirsiniz.

Yorum Ekle