Hamilelikte Kasık Ağrısı

Hamilelikte Kasık Ağrısı

Normal bir durum olarak kabul edilen hamilelikte kasık ağrısı hamile olan hemen hemen tüm kadınlarda çok sık görülen bir şikayettir. Bebeğin büyümesi, buna paralel olarak da rahim büyümesi kasık ağrısı, sık idrara çıkma gibi şikayetlere yol açabilir. Genellikle rahim büyümesine bağlı olarak ortaya çıkan hamilelikte kasık ağrısı gebeliğin ilk 6 - 8 haftasında 10-15 saniye süren hafif kasık ağrısıdır.

Anne adaylarının hamilelikte karşılaştığı sıkıntılardan biri de kasık ağrısıdır. Embriyonun rahim iç duvarına yerleşmesi sırasında kasık ağrıları görülür. Genelde hamilelik sürecinin 4-5 haftası gibi başlayan kasık ağrıları başlar.

Bu kasık ağrısı beraberinde vajinal kanama olmadığı sürece beklenen bir yakınmadır. Genelde şiddeti anne adayının yürümesine engel olacak ya da hayat kalitesini etkileyecek kadar yaşanmaz.

Hamilelik döneminde meydana gelen kasık ağrılarının nedeni genellikle bebeğin büyümeye başlaması ve rahim içerisinde ona yer açılmaya çalışılması

Hamilelikte Kasık Ağrısı ve Nedenleri

Hamilelik döneminde meydana gelen kasık ağrılarının sebebi ise embriyonun rahmin iç duvarına yerleşmesidir. Hamilelikte kasık ağrıları, beklenen bir durum olmakla birlikte vajinal kanamanın da olması riskli bir durum ortaya çıkarabilmektedir.

Kasık ağrısıyla birlikte kanama da görülüyorsa mutlaka doktor kontrolü yapılmalıdır. Hamilelik dönemindeki kasık ağrıları, hamilelerin yürümesini ya da hareket etmesini etkileyecek şiddette değildir.

Özellikle ilk gebeliklerde kasık ağrıları daha erken aylarda başlar ve daha fazla hissedilir. Sonraki hamilelikte kasık ağrısı bazen sadece gebeliğin son aylarında karnın aşırı büyümesi, ağırlaşması ve rahimde kasılmaların başlamasına bağlı olur.

Bazen hamileliğin ikinci üç ayında kasık bölgelerinde bıçak saplar gibi keskin bir ağrı hissedilir. Aniden ayağa kalkmakla, ya da hareket etmekle bu kasık ağrısı birden şiddetlenebilir. Bu ağrının sebebi rahmin büyümesine bağlı rahim etrafındaki bağların gerilmesidir.

Paylaşmak İstermisin?

Lütfen bu yazıya puan verin!
5 kişi puan verdi. Ortalama puan: 8

Yorum Ekle