Hamilelik Testi

Hamilelik Testi

Hamilelik testi Nedir? Bir kadının hamile olup olmadığını belirlemesi için hamilelik şüphesi durumunda yapılan doğruluk oranı yüksek pratik testtir.

Hamilelik test ne işe yarar
Hamilelik testleri kadınların kanında veya idrarında, döllenmiş yumurta rahime yerleştiğinde vücut tarafından üretilen hCG (human chorionic gonadotropin) hormonunu tespit ederler.

Kaç çeşit hamilelik testi var
Kan ve idrarın (ev testleri) kullanıldığı iki farklı hamilelik testi bulunmaktadır. Kan testleri idrar testlerine göre hCG hormonunu daha erken tespit eder.

Evde yapılan hamilelik testinin güvenilirliği
Evde kullanılan hamilelik testlerinin büyük bölümü hCG hormonunu idrar akışında tespit eder ve eğer sonuç pozitifse birkaç dakika sonra beliren çizgiler veya semboller ile sonucu gösterir.

Bu tür testlerin büyük bölümünün kullanım talimatlarında sonuç ne çıkarsa çıksın birkaç gün içinde ikinci bir test yapılması önerilmektedir.

Kullanmadan önce paketteki talimatları okuyun. Kontrol göstergesi bulunmayan testlerin sonuçları güvenilir değildir.

Evde yapılan hamilelik testi ne kadar güvenilir
Ev testlerinin doğruluğu yüksektir, ancak yine de içlerinde hamileliği daha erken gösterecek kadar hassas olanları bulunmaktadır.

Hamilelik halinde dahi testler negatif sonuç verebilmektedir. Bu nedenle bir hafta kadar bekleyip test tekrarlanmalıdır.

Evde yapılan gebelik testi ne zaman sonuç verir

gebelik-testi-hamilelik-testi

Ev testleri kaçırılmış bir adet döneminden sonraki ilk gün pozitif sonuç gösterebilmektedir. Ama hemen hepsi bir hafta sonra hamileliği doğru şekilde tespit edebilmektedir.

Dikkat: Hamilelik testiniz evde pozitif sonuç verdiğinde hemen doktorunuzu arayıp randevu almalısınız.

Pek çok ilaç, uyuşturucu maddeler ve alkol gibi etkenlerin hamilelik testi üzerinde etkisi yoktur. Ancak hCG içeren çeşitli ilaçlar yanlış sonuç alınmasına neden olabilir.

Hamilelik testleri ile ilgili yaşanan sorunlarda hekime başvurulmalıdır.

8 Yorum

  1. Merhaba adet gunume daha 5 gün var 7 gün kala test yaptım olumsuz çıktı acaba ne yapmalıyım yardımcı olur musunuz lütfen

  2. Merhaba benim adet gunum gecikmedi ama hamilelegin belirtilerinin hepsi var ve evde test yaptim ikinci cizgi belirgin ama silik cikti yarin adet olma gunum adet olma gunum olduvu icin mi sonuc o sekilde cikmistir yoksa hamileniyimdir

  3. Meraba benim gunum geçmeden tes yaptım çıkmadı ama.şimdi ili üç gunum geçti acaba hamilemiyim

  4. Merhaba kızlar benım ayım gecen ayın 2 sınde geldı 7 sınde bıtı ve bu ay gelmedi test yaptım ıkı kere ıkısınde de ıkıncı cızgı tos pembe gıbı sizce hamılemıyım

  5. Mrb benim adet günüm 3 gün geçti 3 gün boyunca kahve lekeleri geliyor test yaptım cikmadi

  6. Meraba eylul 7 adet oldum ekim 7 de olmam lazim ikigunum gecti gebelik korkusu var. Nagapmam gerek

  7. Mrb ben dört aylık evliyim her ayın 1 inde adet oluyordum bu gün Üç gün oldu gecikti goguslerde hassasiyet sık idrar çıkma ve baş dönmesi ile birlikte bitkinlik mide bulantısı oluyo belim de ağrıyor hamile miyim acaba

  8. Adet olduğun için korkmana gerek yok.. rahat ol

Bir cevap yazın