Hamilelik Öncesi Beslenme

Hamilelik Öncesi Beslenme

Hamilelik öncesi beslenme son derece önemlidir ve bebeğinizin olumlu gelişimi için beslenmenizde yeyip içtiklerinize dikkat etmelisiniz.Gebe kalmayı planlayan bayanlar artık sadece kendi sağlığını değil, bebeklerinin sağlığını da düşünmek zorundadır.

Hamilelik Öncesi Beslenme Programı

Alkol ve sigaradan uzak durun!

Gebelik öncesi dönemde alkol ve sigara gibi kötü alışkanlıklarınız var ise, bunlardan derhal kurtulmanız gerekiyor. Alkol da sigara da yeterli miktarda oksijen gidişini engellediği için, bebekte gelişim bozuklukları görülebilir, düşükler meydana gelebilir ya da bebek doğduğunda zekâ geriliği gibi bir problemle karşı karşıya kalabilir.

Kilonuza dikkat edin!

Anne adayları eğer gebelik planlıyorsa kilolarına dikkat etmelidirler. Gebelik döneminde aşırı bir şekilde kilo almak da bebeğin gelişimini olumsuz etkileyecektir. Bunun için hamilelik öncesi beslenme çok önemlidir ve dikkat etmeli, düzenli spor yapmalısınız. İdeal kilonuza kavuştuktan sonra gebe kalmaya müsait hale gelirsiniz.

Kafeinden uzak durun!

Çay ve kahve tüketen kişilerde kafeine bağlı bir takım sorunlar oluşabiliyor. Kafein, vücuda alınan vitamin ve besinlerin emilimini engelleyerek vücudu olumsuz etkilemektedir. Yeterli besin alamayan anne karnındaki bebeklerde de gelişim bozukluklarına rastlanır.

Folik asit takviyesi gerekli!

Gebe kalmayı planlıyor ve sağlıklı bir bebeği dünyaya getirmek istiyorsanız gebe kalmadan 3 ay öncesinden hamilelik öncesi beslenme programınıza folik asit takviyesi almanız gerekiyor. Bunu çevreden duyduğunuz bilgilere göre değil, tamamen işin uzmanları olan doktorların tavsiyesi üzerine almalısınız.

Hamilelikte Beslenmede Vitaminler, kalsiyum ve demir önemli!

Bayanların çoğunda adet kanamalarına bağlı demir eksikliği görülür. Gebelik döneminde ise bu daha sık görülen bir problemdir. Yine bir uzmana danışarak haftalık besin programları yazılabilir, bu programlara uyarak beslenilebilir.

Hamilelik öncesi beslenme yapan kadınlar kırmızı et, yumurta, meyve, sebze, süt, balık gibi besinler tüketilmelidir. Süt, midede gaz ve şişkinliğe neden olacağından bir kâse yoğurdu da süt yerine tercih edebilirsiniz.

Gebelik döneminde özellikle vitamin yönünden zengin sebze ve meyveler tüketmelisiniz. Günde yarım saat güneşte otururak, kemiklerinizin D vitamini açısından beslenmesini sağlayabilirsiniz. Doğal yollarla vitamin almak varken kimyasal ilaçlar ile takviye yapılması önerilmez. Bu yüzden elinizden geldiğince hamilelik öncesi beslenme için doğal kaynakları kullanmaya özen göstermelisiniz. Yeşil yapraklı sebzeler tüketebilirsiniz.

Yapay tatlandırıcılara son!

Gebelik döneminde şekeri azaltmanız gereklidir. Vücudun ihtiyacı olan şeker, birçok meyve ve sebze de doğal olarak bulunuyor. Bir de yapay tatlandırıcılardan uzak durmanız çok önemlidir. Elinizden geldiğince çayınızı şekersiz tüketmeye çalışabilirsiniz.

Bol bol sıvı tüketin!

Gebelik döneminin en büyük sorunlarından biri kabızlık olduğu için bunun önüne ancak tüketeceğiniz sıvılar ve yiyeceklerle geçebilirsiniz. Hamilelik öncesi beslenme programında bol bol sıvı tüketerek kabızlığı önleyebilirsiniz. Ayrıca kendi imkânlarınızla hazırlayabileceğiniz kompostolar da hem sağlık açısından faydalıdır hem de doğal şeker ihtiyacınızı karşılayıp sağlığınıza fayda sağlarlar.(MS)

Bir cevap yazın