Sitede 4627 kişi varaçıkAğrıaçık5.8°C

Yastıklar, Yastık Kılıfları, Çarşaflar Ve Yorganlar Nasıl Temizlenir

Yastıklar, Yastık Kılıfları, Çarşaflar Ve Yorganlar Nasıl Temizlenir

İnsan sağlığı için en önem verilmesi gereken konulardan biride yataklarımızın temizliğidir. Çünkü yataklarımızda gözle görmediğimiz binlerce farklı türde yaşayan bakteri yaşamaktadır.

Bu bakteriler vücudumuzdan dökülen deri döküntüleri ve kıllarla beslenirler. İnsan sağlığında olumsuz etki yaratarak alerjik reaksiyonlara yol açarlar. Bu yüzden yatak temizliğine dikkat edilmesi gerekmektedir.

Yatağımızda bulunan yastık, yastık kılıfları, çarşaf ve yorganlarımızın temizliğine özen göstermeliyiz. Oldukça zahmetli olan bu temizlik sağlık açısından önemli olduğunun altını çizmemiz gerekiyor.

Yastıklar, Yastık Kılıfları, Çarşaflar Ve Yorganlar Nasıl Temizlenir bilmeyenler için biraz bilgi vermek gerekirse özellikle yastıklar eğer yıkanmaya elverişli yapıdaysa mutlaka yıkanmalı, yıkandıktan sonra temiz havada havalandırmaya bırakılıp kurutulmalıdır.

Özellikle kuş tüyü içerikli yatak takımlarının temizliği diğerlerine nazaran oldukça zor olduğunun altını çizelim.

En ideal temizlenen yastıklardan biri olan elyaflı yastıklar iki ayda bir rahatlıkla bir makinede yıkanarak bakımı yapılabilir. Bu işlem ayrıca elyafın hacmini koruması için oldukça ideal bir yöntemdir.

Elyaflı yastığın hem temizliğini yapmış hem de yapısını koruyarak bir taşla iki kuş vurmuş olacaksınız. Bir başka yastık türü ise yünlü yastıklardır yünler yastıktan çıkarıldıktan sonra havalandırılarak dövülür.

Yastıklar, Yastık Kılıfları, Çarşaflar Ve Yorganlar Nasıl Temizlenir bilinmesi gereken genel temizlik bilgilerindendir.

Bunun yanı sıra yastık kılıfı ve çarşaflarınızın temizliği için makineleriniz mükemmel yardımcılarınızdır. Yastık kılıfları ve çarşafların rengi atmaması açısından ters çevrilerek yıkanması gerekmektedir.

Yorganlarınızı sürekli yıkamak gerekmemektedir. Ancak yastık, çarşaf ve yorganlara kaplanan nevresimler haftada iki kere değiştirilmesi gerektiğinin altını çizelim.

Ancak eğer herhangi bir nedenle iki kere değiştirmeniz olanaksız durumdaysa haftada en az bir kere kesinlikle yastık kılıfları ve çarşaflar yıkanmalıdır.

Çünkü yataklar en çok bakteri üreyen ortamlardan biridir. Birçok bakteri farklı sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Yastık kılıfları ve çarşaflar vücudumuzdaki ter, kıl ve deri döküntülerinin bulunduğu ürünlerdir.

Bu ürünleri yıkarken kullanılma talimatları gözden geçirilmelidir ve ona göre temizliği sağlanmalıdır. Sağlığımız için, sağlık standartlarımızı yükseltmek için temizliğe önem vermek gerekmektedir.

Yorum Ekle