Tafta Nasıl Temizlenir?

Tafta Nasıl Temizlenir?

Sert bir yapısı olması ile bilinen ve zor temizlenmesi ile adından sıkça söz ettiren tafra, günümüzde evde temizlenmesinden daha çok kuru temizlemeye götürülmesi için öneriliyor.

Ancak çoğu insan evde tafta nasıl temizlenir diyerek, türlü işlemlerden geçirmeye çalışıyor.

Aslında kuru temizlemeye vermek doğru bir işlemdir çünkü yanlış bir temizleme işleminde tafra çok daha kötü bir hale gelebilmektedir.

Kumaşına göre Tafta Temizliği Nasıl Yapılır?

İpek ya da asetat taftalar genellikle günümüzde yatak örtüleri ve yastık kılıfları içerisinde kullanılıyor. Bunlarda sürekli bir kullanım ihtiyacı olduğu için hemen kirlenebiliyor.

Suni ipek ya da asetat taftaları kirlendiği zaman mutlaka bol suda ve elde yıkamak gerekiyor. Bu işlemi yapmanın en büyük amacı taftanın buruşmadan kirini atmasıdır. Kiri çıkmayan taftalar için ise sürekli suya batırmak yetiyor.

Taftaların temizliğini yaparken özellikle ev hanımları evde temizleyecekleri taftalar için belli başlı yöntemler geliştirmeye çalışıyor.

Yukarıda belirtilen eşyaların temizlenmesi için küvet kullanılması oldukça yararlı olacaktır. Bol su eşliğinde yıkanan taftalar kirli suyu üzerinden kolayca atmaktadır.

Taftalı eşyalar için bir de sertlik kazandırma işlemi yer almaktadır. Tafta kullanılan eşyalarda sertlik kazandırabilmek için temizleme işleminden sonra sıkma işlemini yapmadan asmak gerekmektedir.

Böylece zaten sert bir yapısı olan taftayı temizleme işleminden sonra yeniden eski haline döndürebilirsiniz. Tabi bir de bu durum eşyalara göre değişkenlik göstermektedir.

Örneğin bir yatak örtüsünü temizledikten sonra astığınızda ip izlerinin kumaşa geçmemesine dikkat edilmelidir. Bu izleri önlemek için de özellikle boyutu büyük olan kumaşları 3 veya 4 tane paralel şekilde dizilmiş ipe serebilirsiniz.

Başka bir işlem olarak da kumaşın kenar kısımlarına 3 ya da 4 tane mandal koyabilir ve kumaşı tutturabilirsiniz.

Taftalar Nasıl Ütülenir?

Tafta nasıl temizlenir işleminden sonra bir de taftaların ütülenme işlemleri bulunmaktadır. Temizleme işleminden sonra taftaların hafif nemli kaldığı zaman ütüleme işlemi oluşabilecek kırışıklıkları ortadan kaldıracaktır.

Lütfen bu yazıya puan verin!
3 kişi puan verdi. Ortalama puan: 9
Yorum Ekle