Çay Lekesi Nasıl Çıkar

Çay Lekesi Nasıl Çıkar

Sıradan bir çay dökülmesi durumunda yapılması gereken ilk şey dökülen çayın fazlasını kâğıt havlu ya da emici bir bez yardımıyla mümkün olduğunca emdirmektir.

Böylece lekenin daha derine geçmesi engellenecektir. Özellikle çay lekesi söz konusu olduğunda çabuk hareket etmeniz gerekir.

Çay lekesi için yapılacak ilk müdahale esnasında lekeyi asla kuvvet uygulayarak silmeyin ya da ovmayın, bu uğraşı kumaşın dokusunda kalıcı zarara sebep olabilir.

Ayrıca lekenin halı veya koltuğun derinine inmesine neden olduğunuzda, çay lekesi kaybolmuş gibi görünür ama sonra lekenin tekrar ortaya çıkması mümkün olabilir.

Çayın fazlasını bezle emdirdikten sonra, renk açıcı içermeyen toz deterjan ile ılık suyla bir karışım hazırlanmalıdır. Bu karışımı, bir bezle emdirdikten sonra bezi halı ya da koltuktaki çay lekesi üzerinde bastırarak tamponlayın ve çay lekesinin bez tarafından emilmesini sağlayınız.

Çay lekesi nasıl temizlenir sorusuna cevap aşağıdadır.


Daha sonra temiz ve ılık su ile halıyı durulayıp kalan nemi kuru ve temiz bir beyaz bezle bastırarak alınız. Eğer bu işlem sonunda çay lekesi halıdan çıkmazsa, su bardağına yaklaşık bir miktar sirke koyun ve üzerini suyla doldurunuz.

Sıvıyı, emdirmiş olduğunuz temiz bir bez parçasıyla tamponlayarak halı ya da koltuktaki çay lekesine sürünüz. Daha sonra mümkün temiz ve ılık su ile durulayıp kurulayınız. Çay lekesi nasıl temizlenir sorusuna bir cevapta budur.

Lütfen bu yazıya puan verin!
1 kişi puan verdi. Ortalama puan: 10
Yorum Ekle