Bebek kaç saat uyur? bebek kaç saat uyumalı

Bebek kaç saat uyur? bebek kaç saat uyumalı

Yeni doğan bebekler, 2-3 saatlik bölümler halinde günde yaklaşık 16-18 saat uyurlar. Bu süre zamanla azalır. Bebek bir kerede kesintisiz olarak ancak 1-2 saat uyur.

Daha sonra beslenmek veya çevreyle ilgilenmek için uyanır. Gece ve gündüz ritmi henüz yoktur. Yani ilk haftalarda uyanmadan bir gece geçirmeyi beklememek gerekir. Gece bebeğinizi beslemek ya da altını değiştirmek için kalkmanız gerekir.

Bebekler doğduklarında neredeyse tüm zamanları uykuda geçirirken aylar ilerledikçe uykuda geçirilen zaman azalır, buna paralel olarak gündüz uykuları azalırken gece uyku saatleri artar ve gece uykuları düzene girer.

Bebeğiniz uykuya dalmadan önce sessiz bir dönem geçirmesini sağlamak, ışıkları azaltmak, sakin bir müzik dinletmek gibi bir rutin geliştirmeye çalışılmak ve bunların düzenli yapılması bebeğinize uyku saatinin geldiğini hissettirir.

6-12 aylık bebek kaç saat uyumalı

bebek kaç saat uyumalı
6-12 aylık bebeklerin her gün 14-15 saat uykuya ihtiyaçları vardır. Bu dönemde bebekler emekler, yan yatar ve oturmaya başlar; hareketli bir bebek eninde sonunda yorulacaktır.

Ancak, her bebek birbirinden farklıdır ve bazıları daha çok uykuya ihtiyaç duyarken, diğerleri az uyku ile yetinebilirler. Çoğu bebek altı aylıkken günde iki veya üç kez uyurken, 12 aylık olduklarında iki kere uyumaya başlar.

Bebeğin uyku düzeni nasıl olmalı?

bebek günde kaç saat uyumalı
-Yenidoğan bebekler günde 14-16 saat uyur.
-Gece gündüz farkı ikinci haftadan sonra başlar.
-Doğduktan sonraki ilk haftalarda 4 saatten daha uzun uykuda kalması hipoglisemi riskini arttırır.
-4 aylık bebeklerin %90'nı gece 6-8 saat uyur.

Bebeği hangi pozisyonda yatırmak gerekir?

aylık bebek kaç saat uyur
-Bebekler sırtüstü veya yan pozisyonda yatırılmalıdır.
-Ani bebek ölüm sendromu riski, yüzüstü yatanlarda 3.5-9 kat daha fazladır.
-Çok kusan, solunum sorunu olan ve üst solunum yolu malformasyonu olan bebekler için sırtüstü yatırmak sakıncalı olabilir.
bebek kaç saat uyur

Lütfen bu yazıya puan verin!
1 kişi puan verdi. Ortalama puan: 8

1 Yorum

ahmet

ahmet

5 yıl önce

elinize sağlık

Yorum Ekle