Yeşilyurt

Türkiye'nin Doğu Anadolu Bölgesi'nde Malatya ilinin bir ilçesi olan Yeşilyurt hakkında bilgiler: Yüzölçümü 506 km2 dir. Rakım 1000 metredir. Posta kodu: 44900, İl alan kodu: 422 ve İl plaka kodu: 44'tür. Malatya’ya uzaklığı 15 kilometre mesafededir.

Tümünü Göster

Yeşilyurt haber ve gelişmelerinin bulunduğu sitemizde ilçenin komşuları şu şekildedir: Doğuda Battalgazi, batıda Akçadağ ve Doğanşehir, güneyde Çelikhan ve Adıyaman ili, kuzeyde ise Yazıhan ilçesi ile çevrilidir. 2012 yılı Kasım ayında büyükşehir yasasında yapılan değişiklikle Malatya'nın büyükşehir olmasıyla Yeşilyurt merkez ilçe olmuştur.

Yeşilyurt ilçesinin güney kesimini Güneydoğu Torosların uzantısı olan Malatya Dağları engebelendirmektedir. Malatya Dağları'nın en yüksek noktası Beydağı'nda 2.545 metreye ulaşan Şillan Tepesi'dir. İlçenin kuzey kesimi Malatya Ovası'nın uzantısı içerisindedir. İlçe topraklarını dışarıdan kaynaklanan Beyler Deresi (Derme Çayı) sulamaktadır.

Derme Suyu'nun geçtiği yerlerdeki bahçeler, Gündüzbey kasabası, Kapılık, Derme Suyu'nun kaynağı olan Pınarbaşı, Kozluk köyü, Şabandede, Davulpınar İnekpınarı, İnek Çayı'nın vadi, Koru Deresi, Güvercin Pınarı ilçenin doğal güzellikleri olup, halkın dinlenme ve mesire yerleridir.Bunun yanı sıra Atılgan Parkı ve diğer park yerleri yazın misafirlerin gözde duraklarıdır .

Yeşilyurt'tan Son Haberler