Ayak Burkulmasına Ne İyi Gelir

Ayak Burkulmasına Ne İyi Gelir

Bu yazımızda ayak burkulmasına ne iyi gelir sorusunun cevabını bulacağız. Ayak bileği burkulması herkesi etkileyen özellikle de sporcularda görülen bir yaralanma çeşididir. Ayak bileği burkulmalarında ayak bileğinde bulunan ve diğer kemikleri bağlamaya yardımcı olan yardımcı dokular da etkilenir.

Ligamanlar yani bağlar bileğin aşırı hareketini engelleyen ve kararlı bir şekilde hareket etmesini sağlayan yapılardır. Ayak bileği eklem hareketini zorlayan bir derecede zorlandığı zaman burkulma oluşur. Burkulmanın oluştuğu çoğu durumda bileğin dışındaki bağlar da zarar görebilir.

Ayak bileği burkulmasındaki tedavi yaralanmanın şiddetiyle alakalıdır. Evde yapacağınız bakım ile tedavi edeceğiniz gibi, daha kötü durumda olup tıbbi operasyona kadar gitmektedir.

Eğer ayak bileğinde ağrı ve şişkinlik var ve bir burkulmadan şüphe ediyorsanız doktorunuza gitmelisiniz. Öz bakıma ihtiyacınız olacak, ama yine ayak bileğinin tedavi edilmesi açısından doktorunuza görününüz. Belirtiler şiddetli ise ayak bileği ya da alt bacakta bir kemik kırılmış olma ihtimali vardır.

Ayak burkulmasına ne iyi gelir sorusunun cevabına gelmeden önce, burkulma sebeplerine bakalım. Ayak bileği burkulmasında bileğin normal pozisyonundan daha fazla güç uygulanmış olabilir. Sebep olan durumlar şöyle olabilir: Düşme, atlama veya dönme sonrası ayak üzerine yanlı düşme, dengesiz bir yüzeyde yürüyüş ya da egzersiz yapılması gibi durumlarda oluşabilir.
Ayak bileği burkulmaları, spor yaralanmalarında en sık görülen bir durumdur. Bunun yanında kiloluluk ve pürüzlü bir yüzey üzerinde spor yapma burkulma sebepleri arasındadır.

Ayak Burkulmasına Ne İyi Gelir?

Ayak burkulmasına ne iyi gelir sorusunun tıbbi cevaplarının yanında evde uygulanan tedavileri de bulunmaktadır. Bir ayak bileği burkulması anında kendine bakım için; ağrı, şişkinlik veya rahatsızlığa neden olan etkinliklerden vazgeçin. Bu, bütün fiziksel etkinliklerden kaçınmanız gerektiği anlamına gelmez.Kendinize göre dereceli olarak dinlenmelisiniz.

Tıbbi yardım gelinceye kadar yaralı bölgeye buz tedavisi yapın. Soğuk tedavisi yaralı bölgedeki kas, eklem ve bağ dokusunda şişkinliği, ağrıyı ve iltihabı yok eder. Eğer bir yırtık söz konusu ise kanamayı yavaşlatır.
Şişmeyi engellemek için, şişme durana kadar esnek bir bandaj ile ayak bileğini sarın. Dolaşıma engel olacak şekilde çok sıkı bir şekilde sarmayın.

Şişliği engellemek için ayak bileğini kalp seviyesinden yukarı kaldırın. Yerçekimi, fazla sıvıyı atarak şişliği azaltmaya yardımcı olur.

Lütfen bu yazıya puan verin!
0 kişi puan verdi. Ortalama puan: 0
Yorum Ekle