Tırnak Mantarına Ne İyi Gelir

Tırnak Mantarına Ne İyi Gelir

Tırnak mantarı, dermotif adı verilen organizmalar tarafından oluşturulan bir rahatsızlıktır. Ayaklarda tırnak mantarı oluştuğu zaman, bu mantar tırnak yatağını ve tırnak plağını kaplar.

Tırnak mantarı, tırnağın şeklini, görüntüsünü ve rengini değiştirir. Tırnak mantarı ilerleyen aşamalarda istenmeyen kokulara neden olur.

Tırnak mantarı, tırnaklarda sarı yeşil veya kahverengi renklerde, tırnaklarda pul pul kalkma, tırnak altında kir birikmesi, ayaklarda kötü koku ve tırnaklarda acı olarak belirtiler gösterir.

Tırnak mantarı tırnaklarda zedelenme, el ve ayak tırnaklarına sert bir cisimle vurulması, ayak tırnağına basılması, tırnakların çok dipten kesilmesi, ayak parmaklarını sıkıştıran küçük ucu ve sivri ayakkabılar giymek, ayakları ıslak bırakmak uzun süreli hava almayan ayakkabılar giymek tırnaklarda mantarın ilerlemesine neden olur.

Tırnak mantarına ne iyi gelir, bitkisel ürünler tırnak mantarına karşı etkili bir çözüm müdür? Elbette tırnak mantarına karşı uygulanabilecek bitkisel destek ürünler vardır. Bunlardan biri elma sirkesidir.

Elma sirkesi; bakteri ve mantarları öldürür. Elma sirkesi ve su eşit miktarlarda karıştırılır. Elde edilen karışım ayak tırnağına uygulanır ve tırnak üzerinde 30 bekletilir. Uygulama sonrasında ayaklar iyice kurulanır.

Tırnak mantarı için bir başka formül ise unu ve elma sirkesi karıştırılır. Elde edilen hamur etkilenen tırnak çevresine uygulanır ve ayaklar hafifçe fırçalanır. Bu işlem haftada bir kaç kez uygulanabilir.

Tırnak mantarına ne iyi gelir, sorusuna çay ağacı yağı diye cevap verebiliriz.

Çay ağacı yağı tırnak mantarı tedavisinde yardımcı ürün olarak kullanılmakla birlikte anti fungal ve anti septik özellikleri vardır.

Birkaç damla çay ağacı yağı, bir çay kaşığı zeytinyağı ya da Hindistan cevizi yağı ile karıştırılır. Bir pamuk yardımı ile karışım etkilenen tırnaklar üzerine uygulanır. Tırnaklar üzerinde 10 dakika bekletilir. Daha sonra tırnaklar güzelce yıkanır.

Tırnak mantarına iyi gelen bitkisel yağlardan biri de kekik yağıdır. Kekik yağı ile zeytinyağı karıştırılır. Mantar olan tırnaklar üzerine sürülür. Bu karışım mantarlı tırnak üzerinde yarım saat kadar bekledikten sonra tırnaklar güzelce yıkanır.

Bu işleme düzenli olarak bir hafta devam edilebilir. Tırnak mantarı tedavisinde bitkisel destek alırken doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin.

Lütfen bu yazıya puan verin!
4 kişi puan verdi. Ortalama puan: 8
Yorum Ekle