Recep Tayyip Erdoğan

Recep Tayyip Erdoğan

Recep Tayyip Erdoğan, Türk siyasetçi ve Türkiye Cumhuriyeti'nin 12. Cumhurbaşkanıdır. İstanbul'da 26 Şubat 1954 tarihinde doğan Erdoğan, Kasımpaşa Piyale İlkokulu, İstanbul İmam Hatip Lisesi ve Marmara Üniversitesi İktisadî ve Ticarî Bilimler Fakültesi'nden mezun olmuştur. Genç yaşından itibaren sosyal hayat ve siyasetle iç içe olan Erdoğan, aynı zamanda amatör olarak futbol oynamıştır.

Tümünü Göster

Lise ve üniversite yıllarında Millî Türk Talebe Birliği öğrenci kollarında aktif görev alan Erdoğan, 1983 yılında Refah Partisi ile siyasi hayatına geri döndü. İstanbul İl Başkanı olarak örgütsel yapıyı geliştiren ve kadınların ve gençlerin siyasete katılımını artırmaya çalışan Erdoğan, 1994 yılında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi ve kentin sorunlarını çözmek için birçok projeyi hayata geçirdi. Daha sonra Adalet ve Kalkınma Partisi'ni (AK Parti) kurdu ve 2002 yılında yapılan genel seçimlerde tek başına iktidara geldi.

Erdoğan, Türkiye'nin iç ve dış politikalarında önemli adımlar attı ve Türkiye'nin ekonomik, kültürel ve sosyal gelişmesine büyük katkı sağladı. 2014 yılında yapılan Cumhurbaşkanlığı seçiminde doğrudan halkın oylarıyla seçilerek Türk siyasi tarihinde bir ilke imza attı. Anayasa değişikliği ile hayata geçirilen Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi'nin ilk Cumhurbaşkanı olarak 2018 yılında yeniden seçilerek görevine devam etti. Erdoğan, evli ve 4 çocuk babasıdır.