Mehmet Sekmen

Mehmet Sekmen

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen Kimdir? Mehmet Sekmen, Erzurum’un Pazaryolu ilçesinde 1958 yılında doğdu. İşletme Fakültesi'nden mezun olduktan sonra Vakıfbank'ta yöneticilik yapmaya başladı. Sekmen, Finans yönetimi alanında uzmanlaşarak mali müşavirlik yapmaya hak kazandı ve 1980-1990 yılları arasında özel sektörde CEO ve holding finans yöneticisi olarak çalıştı. Siyasi hayatına Milli Gençlik Vakfı Kartal İlçe Başkanı olarak başladı ve Refah Partisi Kartal İlçe Başkanı olarak devam etti.

Tümünü Göster

Mehmet Sekmen 1992 yerel seçimlerinde Samandıra Belediye Başkanı seçildi ve 1994 yerel seçimlerinde Kartal Belediye Başkanı oldu. 1999 yerel seçimlerinde yeniden Kartal Belediye Başkanlığına seçildi ve 2002 genel seçimlerinde AK Parti İstanbul Milletvekili seçildi. TBMM'de Plan Bütçe Komisyonu, Çevre Komisyonu ve Bayındırlık Komisyonu'nda görev yaptı. Ayrıca 2003-2005 yılları arasında Genel Merkez Yerel Yönetimler Başkanlığı Danışma Kurulu Üyeliği görevini üstlendi.

Mehmet Sekmen, 2007 genel seçimlerinde AK Parti İstanbul Milletvekili olarak tekrar seçildi ve Güneydoğu Anadolu Bölge Koordinatörlüğü, Doğu Anadolu Bölge Koordinatörlüğü, AK Parti Genel Merkez Yerel Yönetimler Başkan Yardımcılığı, Karadeniz Bölge Koordinatörlüğü ve Ege Bölgesi Koordinatörlüğü görevlerinde bulundu.

2014 ve 2019 yıllarında yapılan yerel seçimlerde büyük bir oy çoğunluğuyla Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na seçildi. Başkan Mehmet Sekmen, üç yıl üst üste yatırım bütçesi kullanımında Türkiye'nin en başarılı 'Büyükşehir Belediye Başkanı' seçildi ve spor hayatında da önemli başarılara imza attı. 10 yıl boyunca Kartalspor Futbol Kulübü Başkanlığı yaptı ve kentin spor hayatına katkı sağladı. Aynı zamanda 2. Lig Kulüpler Birliği Başkanlığı görevini üstlenerek Büyükşehir Belediye Erzurumspor'u 3. Lig'den Süper Lig'e çıkardı.

Başkan Sekmen, evli ve dört çocuk babasıdır ve iyi derecede Arapça ve İngilizce bilmektedir.