Malatya Güncel

İnönü Üniversitesi 14. Uluslararası Kısa Film Festivali başladı

MALATYA - İnönü Üniversitesince bu yıl 14'üncüsü düzenlenen Uluslararası Kısa Film Festivali başladı.

Malatya - İnönü Üniversitesince bu yıl 14'üncüsü düzenlenen Uluslararası Kısa Film Festivali başladı.

İletişim Fakültesi önünde oluşturulan, öğrenci ve katılımcıların yer aldığı kortej, açılış töreninin gerçekleştirileceği Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi'ne kadar yürüdü.

Buradaki törende 24 Ocak 2022'de vefat eden Yeşilçam'ın unutulmaz oyuncusu Fatma Girik anısına hazırlanan video gösterildi.

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, törende, 2007'de başlayan festivalin 14'üncüsünü gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Festivale 86 ülkeden 1062 filmin başvurduğunu belirten Kızılay, şöyle devam etti:

"Bu, festivalin hem ülkemizde hem dünyada takip edildiğini, tuttuğunu, izlendiğini ve önemsendiğini gösteriyor. Türkiye'den 186 eser, İran'dan 193 eser başvurdu. İran'dan daha fazla başvuru var. Hindistan'dan 100'e yakın başvuru var. ABD'den, Rusya'dan başvurular var. Bu şunu gösteriyor, insanlarımız pandemi sürecinde susamış, bir arayış içerisinde. Belli birikime sahip, kendini kanıtlamış, artık değerini bulmuş festivalleri uluslararası, ilgi alanı film sinema sektörü olan eser sahipleri takip ediyor. Bizim festivalimiz de bu yönüyle belki de dünyada önemli festivallerden birisi. Sadece ülkemizde değil 1062 eserin başvuru yapıldığı önemli festivallerden."

Mütevazi bir bütçeyle festivali gerçekleştirdiklerini aktaran Kızılay, destek verenlere teşekkür edip, katılımcılara başarılar diledi.

İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Yatkın ise üniversitelerin bilimin yuvaları olduğunu belirterek, "Üniversitelerde bilim düşünülür, bilim yapılır, teknik tasarlanır, teknoloji geliştirilmeye çalışılır, sağlık üretilir. Bu görevleriyle çok önemli bir toplumsal görevi de yerine getiriyor ama bunun yanında en az bu kadar önemli olan bir görevi daha var o da kültür ve sanattır. Sanat iletişim ve ifadenin en güçlü, en rafine halidir. Bizim festivaldeki amacımız öğrencilerimize sanat yolunu bulmalarını sağlayabilmektir." dedi.

Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder ise festivalin ülkenin dışarıya açılmasının en önemli noktalarından biri olduğunu söyledi.

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar ise organizasyonun gençlerin kendilerini geliştirmesine çok büyük katkılar sunacağına inandığını dile getirerek, katılımcılara başarılar diledi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğünce de desteklenen festivalde, "Ulusal Kurmaca", "Ulusal Belgesel", "Uluslararası Kurmaca" ve "Uluslararası Belgesel" kategorilerinde yarışacak filmlerden başarılı olanlar için toplam 30 bin lira ödül verilecek.

Festivalin ödül töreni 18 Mayıs'ta gerçekleştirilecek.

Programa İl Kültür ve Turizm Müdürü Çetin Şişman, İl Emniyet Müdürü Ercan Dağdeviren, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Ercan Altın, MHP Malatya İl Başkanı Mesut Samanlı da katıldı.(AA)

Diyadinnet.com olarak, Malatya haberinin içeriğini herhangi bir şekilde değiştirmeden, abonesi olduğumuz Anadolu Ajansı ve İhlas Haber Ajansı (İHA)'dan aldığımız haliyle sizlere sunuyoruz. Malatya Haberleri kategorisindeki bu haberin doğruluğu ve güvenilirliği ile ilgili tüm hukuki sorumluluk ilgili haber ajanslarına aittir..
  • Diyadinnet.com olarak, sizlere en güncel ve doğru haberleri sunmayı ilke ediniyoruz. Bu kapsamda, Malatya'nın dört bir yanından Güncel haberleri de dahil olmak üzere, Ahmet Kızılay, Battalgazi, Belediye, Çetin Şişman, Ercan Altın, Ercan Dağdeviren, Festival, İnönü Üniversitesi, Jandarma, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Malatya, Mehmet Çınar, Mesut Samanlı, MHP, Osman Güder, Rektör, Türkiye, Yeşilyurt gibi önemli konularda haberleri takip ediyor ve sizlerle paylaşıyoruz.
  • Diyadinnet.com'u daha da geliştirmek için sizden gelen geri bildirimler bizim için çok önemlidir. Haberlerimizin içeriğiyle ilgili herhangi bir endişe, öneri veya sorunuz olursa lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.
  • Haberle ilgili yorumlarınızı ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.
  • Bu haberi beğendiyseniz, lütfen sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak sevdiklerinizin de haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir