Doğanyol

Doğanyol

Türkiye'nin Doğu Anadolu Bölgesi'nde Malatya ilinin bir ilçesi olan Doğanyol hakkında haber ve bilgiler: Yüzölçümü 233 km2 dir. Rakım 2116 metredir. Posta kodu: 44880, İl alan kodu: 422 ve İl plaka kodu: 44'tür. Malatya’ya uzaklığı 89 kilometre mesafededir.

Tümünü Göster

Doğanyol haber ve gelişmelerinin bulunduğu sitemizde ilçenin komşuları şu şekildedir: Doğusunda Diyarbakır ilinin Çüngüş ve Çermik ilçeleri, batıda Pütürge ilçesi, güneyde Adıyaman ilinin Gerger ilçesi, kuzeyde Elazığ ilinin Sivrice ilçesi ile komşudur. 1990 yılında ilçe olmuştur. İlçenin 1 belediyesiyle 16 Mahalle, 26 mezrası bulunmaktadır. İlçede çalışma hayatı genellikle tarıma dayanmaktadır.

1990 yılında ilçe statüsüne kavuşan Doğanyol ilçesinin tarihi çok eskilere dayanmaktadır. 500 yıl kadar önce köy olarak kurulduğu, 80 yıllık belediyelik ve nahiye olduğu söylenmektedir. Doğanyol'un eski ismi "Keferdiz" olarak geçmesine rağmen, kaynaklarda "Kefersut" ve "Kefersük" olarak geçmektedir.

Bağlı Mahalleler: Çolak, İshak, Akkent, Behramlı, Burç, Damlı, Gevheruşağı, Gökçe, Gümüşsu, Koldere, Konurtay, Mezra, Poyraz, Ulutaş, Yalınca, Yeşilköy.

Malatya Doğanyol gezilip görülecek yerler listesi

İlçenin doğal ve tarihi yapılar bakımında zengindir ancak en son 2020 yılında yaşanan deprem sonrası tarihi yapılarının çoğu yıkılmıştır.

  • İskele Mesire Alanı Doğanyol Merkeze 15 dk mesafadedir. Fırat kıyısının üzerinde yer almaktadır. Fırat manzarası eşliğinde Ailenizle vakit geçirebilmek için tercih edeceğiniz sakin ve huzurlu bir yerdir.
  • Kayacık Mesire Alanı Doğanyol Merkeze yarım saat mesafededir. Özellikle yazın sıcak ayların da serinlemek için vazgeçilmez bir yerdir. Yanı başında buz gibi suyu olağanüstü manzarasıyla görülmesi gereken bir yerdir.
  • Ziyaret Dağı Doğanyolun en yüksek rakımlı dağıdır. Zirvede doğal kaynak suyu, temiz havası ve 360 derece manzarasıyla dikkat çekiyor. Gün doğumu, Gün batımı seyredilebilecek en güzel yerlerdendir. Haziran aylarında Uhçun ve Lalesiyle meşhurdur.
  • Hallegıran Mesire Alanı Doğanyol Merkezden Yarım saat mesafede Konurtay yolu üzerinde Dağların arkasında çıkma suyuyla misafirlerini serinleten hoş vakit geçirilebilecek huzurlu bir mesire alanıdır.

Doğanyol'dan Son Haberler