Kuluncak

Kuluncak

Türkiye'nin Doğu Anadolu Bölgesi'nde Malatya ilinin bir ilçesi olan Kuluncak hakkında bilgiler: Yüzölçümü 683 km2 dir. Rakım 1275 metredir. Posta kodu: 44600, İl alan kodu: 422 ve İl plaka kodu: 44'tür. Malatya’ya uzaklığı 111 kilometre mesafededir.

Tümünü Göster

Kuluncak haber ve gelişmelerinin bulunduğu sitemizde ilçenin komşuları şu şekildedir: Kuluncak ilçesi Malatya iline 111 km. mesafede olup il merkezinin kuzey batısında bulunmaktadır. Malatya Kuluncak İlçesi sınırları mülki taksimata göre belirlenmiş olup, kuzeyde Sivas ili Kangal İlçesi ile 25 km., doğuda Malatya ili Hekimhan ilçesi ile 46 km, güney ve güneybatıda Malatya ili Darende ilçesi ile 22 km., batıda Sivas ili Gürün İlçesi ile 26 km'lik mülki sınırlar ile çevrilmiş olup, toplam 119 km'lik mülki sınırlara sahiptir.

Hekimhan ilçesine 27 km, Darende ilçesine 47 km, Sivas'ın Kangal ilçesine 110 km, Gürün ilçesine de 80 km mesafede bulunmaktadır. Arazinin büyük bölümü dağlık ve engebelidir. Ortalama rakım 1250-1350m civarında olup ortalama eğim 40 derecedir. İlçe genel olarak vadi içerisine kurulu olup Tohma Çayı üzerinde konuşlanmıştır. 1972 yılında belde ve 20 Mayıs 1990 tarihinde ilçe statüsünü almıştır.

Kültürel miras Eşref Höyük, Kabak Abdal Türbesi, Genç Roma Dönemi'ne ait olan zemin üzerine Mozaik Sütunlar ve Bicir köyü taşlı tarla mevkiinde bulunan Bicir Yamaç Yerleşimi sayılabilir.

Kuluncak Tarihi Bilgileri

İlçenin yerleşim tarihi 100 veya 120 yıl öncesine dayanmaktadır. Yıllar önce yayla hayatı sürdüren Bıyıkbogazı, Başören, Konaktepe ve Karıncalık mahallesi sakinleri, kışın sığınak olarak kullanılan Kuluncak'ta sürüleriyle birlikte barınmak amacıyla ilçeye de kışı geçirmek üzere yerleşmişlerdir.

Özellikle Konaktepe ve Başören köyleri yaylalarında oturanlar zamanla su kıyısı olan kuytu yerde yerleşik düzene geçerek Kuluncak'ın oluşmasına zemin hazırlamışlardır. İlçenin adı, kuytu bir alanda olduğu için kuytucak kelimesinden geldiği sanılmaktadır. Daha sonra Kuluncak olarak değişmiştir.

Kuluncak'tan Son Haberler

 • Malatya'daki göletlere 2 milyon yavru balık

  Malatya'da, Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğünce yürütülen "Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi" çerçevesinde Elazığ Keban Sazan Üretim Tesislerinde üretilen 2 milyon adet yavru sazanın barajlara ve göletlere …

  Devamını oku »
 • Karlıova Kaymakamı Gilan görevine başladı

  BİNGÖL - Bingöl'ün Karlıova Kaymakamlığına atanan Tufan Bağır Gilan, görevine başladı. Malatya'nın Kuluncak Kaymakamlığından, Karlıova'ya atanan Kaymakam Gilan, ilçeye gelerek görevine başladı. Göreve başlamasından dolayı Gilan'a, kamu kurum ve kuruluşlar ile …

  Devamını oku »
 • Tüfenkci: "Kendi helikopterini ve kendi uçağını yapan bir ülke konumuna geleceğiz"

  AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci, bir ziyarette, "Kendi helikopterini ve kendi uçağını yapan bir ülke konumuna geleceğiz" dedi. MALATYA - Milletvekili Bülent Tüfenkci, Üniversiteli Malatya'lılar Platformu (ÜNİMAP) üyeleri ile bir …

  Devamını oku »
 • MTÜ'de bal hasadı tamamlandı

  Malatya Turgut Özal Üniversitesi (MTÜ) Arıcılık ve Arı Ürünleri Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesinde bulunan kolonilerde yeni dönem bal hasadı tamamlandı. Koloni başına yaklaşık 13 kilogram civarında saf balın elde edildiği hasatta verimin …

  Devamını oku »