Doğanşehir

Doğanşehir

Türkiye'nin Doğu Anadolu Bölgesi'nde Malatya ilinin bir ilçesi olan Doğanşehir hakkında bilgiler: Yüzölçümü 1240 km2 dir. Rakım 1223 metredir. Posta kodu: 44500, İl alan kodu: 422 ve İl plaka kodu: 44'tür. Malatya’ya uzaklığı 57 kilometre mesafededir.

Tümünü Göster

Doğanşehir haber ve gelişmelerinin bulunduğu sitemizde ilçenin komşuları şu şekildedir: İlçenin doğusunda Adıyaman ilinin Çelikhan ilçesi, güneyinde Adıyaman ili Besni ve Gölbaşı ilçeleri, batısında Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesi, kuzey doğusunda Akçadağ ve Yeşilyurt ilçeleri bulunur.

Ova ve dağlık bir kısımda kurulmuştur. Doğanşehir Doğu Anadolu Bölgesinin Yukarı Fırat bölümünde ve Malatya İlinin Güney batısında yer almaktadır. 1933'te Doğanşehir adını alan ilçe, 1 Nisan 1946'da Akçadağ ilçesinden ayrılarak bağımsız bir ilçe durumuna getirilerek Malatya'ya bağlanmıştır. İlçenin 5 bucağı, 6 belediyesiyle 31 mahallesi vardır.

Sultan Suyu vadisinin iki yanında irili ufaklı ovalar olup, bunların tümüne Doğanşehir Ovası ismi verilir. İlçe toprakları içerisindeki diğer önemli ova da Sürgü Çayı vadisinin alüvyonlarla dolmasından oluşmuş Sürgü Ovasıdır. Sürgü çayı üzerinde Sürgü barajı, Fındık çayı üzerinde Polat barajı bulunmaktadır. Bu barajlardan Sürgü, Doğanşehir, Polat ve Akçadağ ovaları sulanmaktadır. Bitki örtüsü genelde meşe olmakla birlikte az miktarda ardıç, çam ve söğüt bulunmaktadır. Karasal iklimin hüküm sürdüğü Doğanşehirde yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve kar yağışlı geçer. İlçede en düşük sıcaklık -26 C en yüksek sıcaklık ise +38 C.dir. Metrekareye düşen yağış miktarı 450 kg.dır.

İlçenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Yetiştirilen başlıca tarımsal ürünler, buğday, patates, soğan, tütün, kayısı, elma, çilek, şeker pancarı, fasulye ve üzümdür. Hayvancılıkta büyük ve küçükbaş hayvan besiciliği ve arıcılık yapılmaktadır. Sürgü takaz mevkiinde havuzlarda balıkçılık yapılmaktadır.

Doğanşehir Gezilecek Yerler Listesi

Doğanşehir'in 14 kilometre güneydoğusunda Sürgü beldesinde bulunan Takaz, yöre halkının oldukça rağbet ettiği bir mesire yeridir. Malatya'dan da her gün çok sayıda ziyaretçi, güzelliklerini görmek ve lezzetli alabalıklarından yemek için Takaz(Takas)'a gitmektedir. Malatya'ya 70 kilometre mesafede olan mesire yeri soğuk ve temiz sularıyla doğal bir akvaryum görünümündedir.

  • Harap Şehir İçmesi; Doğanşehir ilçesindeki bu içmenin suyu, idrar yolları hastalıkları ve böbrek rahatsızlıklarına iyi geldiği bilinmektedir.
  • Doğanşehir Kalesi; Roma döneminde yapılan kale beşgen bir görünüme sahiptir.
  • Sulu Mağara; Polat Kasabası'na 6 km. uzaklıkta olup, mağara içerisinde sarkıt ve dikitler bulunmaktadır.
  • Sürgü Takas Mesire Yeri; İlçenin Sürgü Kasabası'nda kaynak sularının çıktığı Sürgü Vadisinde yer alır. Bol, temiz ve soğuk sulu Takaz kaynağının oluşturduğu doğal bir akvaryum görünümünde olup, alabalık üretme tesisleri de bulunmaktadır.

Mesire yeri olarak Erkenek vadisinde bulunan şelale ile tabii yerleri, Sürgü kasabası içinde yer alan Pınarbaşı sayılabilir.

DOĞANŞEHİR MAHALLELERİ; Söğüt, Örencik, Elmalı, Yolkoru, Kapıdere, Hudut, Savaklı, Topraktepe, Güzelköy, Reşadiye, Kurucaova, Altıntop, Gövdeli, Dedeyazı, Şatırobası, Polatderesi, Çömlekoba, Gürobası, Yeni, Çığlık, Günedoğru, Küçüklü, Çavuşlu, Fındıkköy, Karşıyaka, Bıçakcı, Esentepe, Sürgü, Beğre, Karanlıkdere, Karaterzi, Doğu, Suçatı, Polat, Eskiköy, Yuvalı, Kelhalil, Erkenek, Kadılı.

Doğanşehir'den Son Haberler