Malatya Güncel

14. Uluslararası Kısa Film Festivali başladı

Malatya İnönü Üniversitesi İletişim Fakültesi tarafından düzenlenen 14. Uluslararası Kısa Film Festivali başladı.

Malatya İnönü Üniversitesi İletişim Fakültesi tarafından düzenlenen 14. Uluslararası Kısa Film Festivali başladı.

Malatya - Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi'nde açılışı gerçekleştirilen İnönü Üniversitesi ve SİNETOP öğrenci topluluğu tarafından organize edilen 14. Uluslararası Kısa Film Festivaline 86 ülkeden 1062 eser başvurdu. Festivalde, Ulusal Kurmaca, Uluslararası Kurmaca, Ulusal Belgesel ve Uluslararası Belgesel kategorilerinde başarılı olan çalışmalara 30 bin lira ödül verilecek. Festivalin açılış töreninde konuşan İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, festivale 86 ülkeden 1062 başvuru olduğunu belirterek, "86 ülkeden 1062 eser bu festivalde yarışmaya başvurdu. Bu festival hem ülkemizde hem dünyada takip edildiğini, izlendiğini, önemsendiğini gösteriyor. Bizim ülkemizden 186 eser başvurdu ama İran'dan 193 eser başvurdu. İran'da daha fazla başvuru var. Hindistan'dan 100'e yakın başvuru, ABD'den, Rusya'dan 50'ye yakın başvuru var. Bu şunu gösteriyor, insanlarımız pandemi sürecinde susamış, bir arayış içerisinde. Belli birikime sahip, kendini kanıtlamış, artık değerini bulmuş festivalleri uluslararası, ilgi alanı film sinema sektörü olan eser sahipleri takip ediyor" dedi.

İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Yatkın, üniversitelerin bilim yuvası olmanın yanı sıra kültür sanatın da önemli bir parçası olduğunu ifade ederek, "Biz üniversiteleri bilimin yuvası olarak görür ve böyle kabul ederiz. Üniversitelerde bilim düşünülür bilim yapılır, teknik tasarlanır, teknoloji geliştirilmeye çalışılır. Bu yönde üniversitelerimiz çok önemli toplumsal görevi de yerine getirir. Ama bunun yanında önemli olan bir misyonu daha var o da kültür ve sanatın çok önemli ve değerli bir parçası olması" şeklinde konuştu.

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar da belediye olarak kültür sanat alanında birçok etkinliğe ev sahipliğini yaptıklarını ve bu tür organizasyonların gençlerin kendilerini geliştirmelerini katkı sağladığını söyledi. Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder ise sinemanın, bir ülkenin dışarıya açılmasını sağlayan en önemli iletişim noktasından birisi olduğunu ifade etti.

Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen açılışa, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Ercan Altın, İl Emniyet Müdürü Ercan Dağdeviren, MHP Malatya İl Başkanı Mesut Samanlı, akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Kaynak: İHLAS HABER AJANSI
Diyadinnet.com olarak, Malatya haberinin içeriğini herhangi bir şekilde değiştirmeden, abonesi olduğumuz Anadolu Ajansı ve İhlas Haber Ajansı (İHA)'dan aldığımız haliyle sizlere sunuyoruz. Malatya Haberleri kategorisindeki bu haberin doğruluğu ve güvenilirliği ile ilgili tüm hukuki sorumluluk ilgili haber ajanslarına aittir..
  • Diyadinnet.com olarak, sizlere en güncel ve doğru haberleri sunmayı ilke ediniyoruz. Bu kapsamda, Malatya'nın dört bir yanından Güncel haberleri de dahil olmak üzere, Ahmet Kızılay, Battalgazi, Belediye, Ercan Altın, Ercan Dağdeviren, Festival, İnönü Üniversitesi, Jandarma, Malatya, Mehmet Çınar, Mesut Samanlı, MHP, Osman Güder, Rektör, Yeşilyurt gibi önemli konularda haberleri takip ediyor ve sizlerle paylaşıyoruz.
  • Diyadinnet.com'u daha da geliştirmek için sizden gelen geri bildirimler bizim için çok önemlidir. Haberlerimizin içeriğiyle ilgili herhangi bir endişe, öneri veya sorunuz olursa lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.
  • Haberle ilgili yorumlarınızı ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.
  • Bu haberi beğendiyseniz, lütfen sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak sevdiklerinizin de haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir