Malatya Güncel

"TÜİK Çocuk" portalı Malatya'da ilkokul öğrencilerine tanıtıldı

MALATYA - Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), çocuklara istatistiği sevdirmek ve veri okuryazarlığını artırmak için hayata geçirdiği "TÜİK Çocuk" portalı Malatya'da ilkokul öğrencilerine tanıtıldı.

Malatya - Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), çocuklara istatistiği sevdirmek ve veri okuryazarlığını artırmak için hayata geçirdiği "TÜİK Çocuk" portalı Malatya'da ilkokul öğrencilerine tanıtıldı.

TÜİK'in 98'inci kuruluş yıl dönümü ve Türkiye İstatistik Günü dolayısıyla TÜİK Malatya Bölge Müdürlüğü çalışanları Fırat İlkokulu 4. sınıf öğrencilerine "TÜİK Çocuk" portalını sinevizyon eşliğinde tanıtımını yaptı.

Okulun Konferans Salonu'nda düzenlenen programda öğrencilere, istatistik bilimi hakkında bilgi verilerek portalda yer alan çocuk hakları, TÜİK'in tanıtımı ve istatistik bilimi gibi kısa görseller izlettirildi.

Portalda, istatistikle ilgili temel kavramlar ve "Ülkemiz" başlığı altında Türkiye hakkında bilgi verilirken çocuk hakları ve geleneksel çocuk oyunlarına dair bir bölüm de yer alıyor.

Çocuklara "TÜİK Çocuk" portalından çıktı olarak alınan kişiye özel sertifika dağıtıldı.

Malatya'nın nüfusu, ilçelerinin sayısı ve Türkiye'nin kaç ili olduğu gibi bazı bilgileri içeren bir mini yarışma da yapan TÜİK ekibi, soruları doğru yanıtlayan öğrencilere ajanda hediye etti.

TÜİK Malatya Bölge Müdürlüğü İstatistik Grup Müdürü Ramazan Oruç, burada yaptığı konuşmada, Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Türkiye Ofisi ile yürüttükleri çalışmayla istatistikle ilgili kavramları çocuklara eğlenceli bir şekilde öğreterek onların gelişimine katkıda bulunmayı hedeflediklerini söyledi.

Portalın tanıtımını Fırat İlkokulunda gerçekleştirdiklerini anlatan Oruç, şunları kaydetti:

"Platform için kurumumuzun çalışanları ciddi bir emek sarf etti. Güzel bir platform oluşturduk. Çocuklarımızın anlayabileceği sadelikte, anlayabilecekleri düzeyde istatistikler oluşturduk. Kendilerinin girip oyun oynayabileceği, vakit geçirebileceği, belirli istatistiklere ulaşabileceği bir platform. Tüm çocuklarımızı bu platforma girip ziyaret etmeye davet ediyoruz. Güzel bir çalışma olduğunu düşünüyoruz. Tüm çocuklarımıza bu yıl 23 Nisan hediyesi olarak takdim ettik."

Çocuklar da etkinliğin çok güzel olduğunu ve bu nedenle güzel bir gün geçirip eğlendiklerini belirterek, TÜİK çalışanlarının kendilerine haklarında kısa bilginin yer aldığı sertifikayı da verdiğini kaydetti.

MALATYA - TÜİK Çocuk portalı ilkokul öğrencilerine tanıtıldı1
Kaynak: ANADOLU AJANSI
Diyadinnet.com olarak, Malatya haberinin içeriğini herhangi bir şekilde değiştirmeden, abonesi olduğumuz Anadolu Ajansı ve İhlas Haber Ajansı (İHA)'dan aldığımız haliyle sizlere sunuyoruz. Malatya Haberleri kategorisindeki bu haberin doğruluğu ve güvenilirliği ile ilgili tüm hukuki sorumluluk ilgili haber ajanslarına aittir..
  • Diyadinnet.com olarak, sizlere en güncel ve doğru haberleri sunmayı ilke ediniyoruz. Bu kapsamda, Malatya'nın dört bir yanından Güncel haberleri de dahil olmak üzere, Malatya, Türkiye, Türkiye İstatistik Kurumu gibi önemli konularda haberleri takip ediyor ve sizlerle paylaşıyoruz.
  • Diyadinnet.com'u daha da geliştirmek için sizden gelen geri bildirimler bizim için çok önemlidir. Haberlerimizin içeriğiyle ilgili herhangi bir endişe, öneri veya sorunuz olursa lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.
  • Haberle ilgili yorumlarınızı ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.
  • Bu haberi beğendiyseniz, lütfen sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak sevdiklerinizin de haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.

Kaynak: Anadolu Ajansı (AA) Hakkında

Anadolu Ajansı (AA)
Diyadinnet.com olarak, abone olduğumuz Anadolu Ajansı'ndan aldığımız güvenilir ve hızlı haber akışı sayesinde, okurlarımıza Doğu Anadolu bölgesi başta olmak üzere Türkiye ve dünyadan en güncel gelişmeleri, doğru ve tarafsız bir şekilde ulaştırmayı amaçlıyoruz. AA'nın geniş haber ağı ve güçlü kaynakları, bizlere yerel ve ulusal düzeyde derinlemesine haber yapma imkanı sağlıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir