Rüyada Perde Görmek Ne Anlama Gelir?

Rüyada Perde Görmek Ne Anlama Gelir?

Rüyada perde görmek, bazı larda görüldüğü gibi, rengine, kumaşına türüne göre çeşitli anlamlara gelmektedir. Rüyada görülen perde bazen saklı bir sırra örtüye üzüntüye ya da kedere işaret sayılır. Bazen de rüyada perde, pişmanlığa, gözyaşına veya korkuya yorumlanır. Kimi zaman yalnızlık, yaşlılık ya da yoksulluk olarak tanımlanır. Kimi zaman ise, neşe, zenginliğe, ihtişama veya mutluluğa işaret eder. Genel anlamda rüyada perde rüya sahibi için sevinç içinde olacağı ve çok mutlu olacağı anlamına gelir.

Rüyada Perde Görmek Anlamı ve Yorumu

Bir kimse rüyada tanımadığı bir evin perdesini görse, rüya sahibinin üzüntülü bir haber alacağına hükmedilir. Eğer rüyada kapıyı kapatan bir perde görür ise, rüyayı görenin bir çok sıkıntılarla karşı karşıya geleceğine işaret sayılır. Şayet gördüğü perdenin damga veya işareti varsa, görünen perde, rüya sahibinin eşi veya çocuklarına yorumlanır. Bazı yorumcular, rüyada görülen eski perdeyi geçici bir üzüntü olarak tanımlarlar.

Sıkıntılı veya üzüntülü bir kimse, rüyada yırtılmış bir perde görse ferahlayacağına işaret eder. Bu tür rüyayı hasta bir kimse görürse, rüyayı görenin hastalığının azacağına işaret sayılır. Şayet perdeyi kesilmiş veya alıp götürülmüş görür ise, rüya sahibinin yakın bir zamanda şifa bulacağına hükmedilir. Kimi yorumcular rüyada görülen perdeyi kadına işaret saymışlardır.

Rüyada yeşil renkli perde görmek, itaatli, dinine ve eşine sadık hayırlı bir eşe işarettir. Kırmızı perde ise, ateşli, sevişmeyi seven hırslı bir kadın olarak tanımlanır. Beyaz perde saf, gözü açılmamış bakire bir kıza çağrışım yapar. Siyah perde ise, zengin, kibar, saygı değer bir kadın olduğuna hükmedilir. San renk perde ise, hastalıklı, geçimsiz eşini üzen bir kadına işaret sayılır. Pembe perde de, hayal içinde yüzen, sorumsuz, naz yapan, savruk bir kadın olarak yorumlanır.

Bir kimse rüyada uzunlamasına yırtılmış bir perde görse, rüya sahibinin çok kısa bir zamanda ferahlayacağına işaret sayılır. Eğer enine yırtılmış bir perde görürse, ırz ve namusunda bir eksiklik olacağına hükmedilir. Şayet gördüğü perde çok büyükse, eksikliğin de o nisbette büyük olacağına yorumlanır.

Kimi zaman rüyada perde görmek işlerin gizli ve saklı tutulmasına çağrışım yapar. Perdenin açılması veya kaldırılması ise, bir rezaletin ortaya çıkacağına işaret sayılır.

Modern rüya tabirlerinde perde tabiri

Bir kimse rüyada yeni bir perde görse, rüya sahibinin bir kadın yüzünden sıkıntıya düşüp üzüleceğine işaret eder. Eğer bir dükkân kapısında asılı bir perde görürse, rüyayı görenin işlerinin bozulacağına hükmedilir. O kimsenin geçim darlığı nedeniyle hastalanacağına yorumlanır. Şayet rüyada mescit veya bir cami kapısında asılı perde görür ise, rüya sahibinin dini yönden üzüleceğine yorumlanır. Evin kapısında perde görmek ise, dünya için çekilecek keder ve üzüntüye işaret sayılır.

Rüyada perde görmek ve görülen perdenin ağır olması üzüntü veya sıkıntının da ağır olacağına, ince veya hafif olması ise üzüntünün hafif olacağına çağrışım yapar. Perdenin çokça büyük olması ise, sıkıntı ve üzüntünün de o oranda büyük olacağına yorumlanır.

Çıplak olan bir kimse, rüyada kapısına bir perdenin asıldığını görse, rüya sahibinin kendisini yoksulluktan ve günahtan kurtaracak bir kimseyle evleneceğine işaret eder. Hasta bir kimsenin bu tür bir rüya görmesi ise, rüyayı görenin öleceğine yorumlanır. Aranan, korkan bir kimse aynı rüyayı görürse, rüya sahibinin emniyette olduğuna işaret sayılır.

Baz an da rüyada görülen perde, iyi huylu bir kimse için örtü, yani günahlardan, halkın dedikodularından kurtulmasına işaret sayılır. Bazen da beklenen bir haberin geç geleceğine yorumlanır. Kimi yorumcular da, iki sevgilinin arasını bozmaya çalışan bir üçüncü kişiye işaret sayarlar.

Rüyada Perde Görmek (İslami Tabirlerde)

 1. Yeni perde görmek, devlet kademelerinde çalışanlar için sevinç ve feraha, sıradan insanlar için üzüntüye işarettir.
 2. Rüyada eski perde görmek, halk için esenliğe, idareciler için üzüntü ve kedere işaret eder.
 3. Rüyada eski perde görmek, kısa sürecek bir üzüntüye; yeni perde görmek, uzun süre devam edecek sıkıntıya işarettir.
 4. Yırtık veya parçalanmış perde görmek, ferahlık ve sevince işarettir.
 5. Bazan rüyada perde görmek, sır araştıran arkadaşa, malını başkasından kıskanan kadına, dedikodu yapmaya, bir şeyi gizlemeye veya günahlardan sakınmaya işaret eder.
 6. Desenli perde görmek, evin hanımına, çocuğa, halkın hürmet etmesini sağlayan dünyalığa işarettir.
 7. Nerede olduğu bilinmeyen bir perde görmek, üzüntü, sıkıntı ve korkuya işaret eder.
 8. Ev kapısında görülen perde, dünyalık sebebiyle üzülmeye; iş yeri kapısında görülen perde, geçim sıkıntısına işaret eder.
 9. Rüyada siyah perde görmek, hükümet veya iş yönünden bir üzüntü yaşamaya işarettir.
 10. Rüyada yeşil perde görmek, sevinç ve müjdeye işaret eder.
 11. Rüyada cami kapısında perde görmek, dinî bir konuda üzüntü duymaya işarettir.
 12. Rüyada katlanmış, kaba kumaştan ağır bir perde görmek, aşırı üzüntüye işarettir.
 13. Perdeyi kesilmiş veya yerinden sökülüp alınmış görmek, üzüntü ve kederden kurtulmaya işarettir.
 14. Bazan perdenin yerinden sökülüp alındığını görmek, rezillik ve rüsvalığa işaret eder.
 15. Rüyada bir köpeğin perdeyi yırttığını görmek, alçak birinden yardım istemeye işarettir.
 16. Rüyada çıplak olan kimsenin perde görmesi, kendini günah işlemekten ve geçim sıkıntısından kurtaracak biriyle evlenmeye işarettir.
 17. Bekâr veya dul bir kadın perde görse, yorum yine yukarıdaki gibidir.
 18. Rüyada perdenin dikey olarak yırtıldığını görmek, tez zamanda sevinç yaşamaya ve ferahlığa kavuşmaya; yatay olarak yırtıldığını görmek, namus konusunda fazla duyarlı olmamaya işarettir.
 19. Sıkıntısı olan bir kimse rüyada bir taht üzerinde perde görse, emniyete kavuşur, esenliğe çıkar.
Lütfen Rüyaya puan verin!
287 kişi puan verdi. Ortalama puan: 8

Bu Rüyalarıda Okuyabilirsiniz

Alfabetik Rüya Tabirleri Ansiklopedisi