Erzurum Yaşam

Rektör Çomaklı, misafir öğrencilerle bayramlaştı

Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, üniversitede eğitim gören yabancı uyruklu öğrencilerle Ramazan Bayramı münasebetiyle bir araya geldi.

Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, üniversitede eğitim gören yabancı uyruklu öğrencilerle Ramazan Bayramı münasebetiyle bir araya geldi.

Erzurum - Erzurum Büyükşehir Belediyesi Müceldili Konağında gerçekleşen bayramlaşma programına; Rektör Çomaklı'nın yanı sıra Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Sözbilir, Atatürk Üniversitesi Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (ATATÖMER) Müdürü Prof. Dr. Bahadır Gücüyeter, UDEF 7. Bölge Başkanı Ergün Halis ve Erzurum Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Ertan Aksakal ile 95 ülkeden Atatürk Üniversitesinde eğitim görmeye gelen öğrenciler katıldı.

Başkan Aksakal: "Bu Tür Programlar Birlikteliği Güçlendiriyor"

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Erzurum Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Ertan Aksakal, Atatürk Üniversitesinde eğitim gören yabancı uyruklu öğrenciler ile bayramlaşmak üzere böylesine güzel ve anlamlı bir organizasyonu tertip eden Rektör Prof. Dr. Ömer Çomaklı'ya teşekkür ederek bu tür programların birlikteliği güçlendirdiğini, aidiyet duygusunu geliştirdiğini ve duygusal bağın kurulduğunu ifade etti. Bugün Atatürk Üniversitesi bünyesinde 95 ülkeden 10 bine yakın öğrencinin eğitim gördüğünü vurgulayan Aksakal, gerek Erzurum'un kültürel açıdan zenginleşmesi gerekse Türkiye'nin, öğrenciler vesilesiyle her ülke ile bağ kurması açısından bu birlikteliği oldukça önemsediklerini ve ilişkilerin daha da güçlenerek devam edeceğini dile getirdi.

Rektör Çomaklı: "Bu Bayram, Zulümlerin Sona Ermesine Vesile Olsun"

Başta Filistin'de yaşanan insanlık dramına dikkat çeken ve İsrail'in uyguladığı soykırıma tüm dünya devletlerinin tepki göstermesi gerektiğine vurgu yaparak konuşmasına başlayan Rektör Prof. Dr. Ömer Çomaklı; Yemen'de, Keşmir'de, Arakan'da, Doğu Türkistan'da, Libya'da, Somali'de, Sudan'da ve daha birçok mazlum diyarlarda yaşanan zulümlerin bu bayram vesilesiyle sona ermesinin en büyük dilekleri olduğunu aktardı. Üniversite olarak gerek bilimsel çalışmalar gerekse düzenlenen yardım organizasyonları ile her zaman gönül coğrafyasının yanında olduklarını belirten Rektör Çomaklı, bunlar içinde en önemlisinin de üniversite bünyesinde eğitim gören yabancı uyruklu öğrencilerle kurulan gönül köprüsü olduğunu söyledi.

"Türkiye'nin Kültür Elçileri Olarak Bizi Tüm Dünyada Temsil Edeceksiniz"

Çeşitli ülkelerden gelerek üniversitede öğrenim gören uluslararası öğrencilerin üniversiteye değer kattığını ve kültürel olarak üniversiteyi zenginleştirdiklerini, bunun bilinciyle kendilerinin de göreve geldikleri günden itibaren misafir öğrenciler ile sürekli iletişim halinde olduklarını ifade eden Rektör Çomaklı: "Sizler bize ailelerinizin emanetisiniz. Sizlerin en iyi şekilde yetişerek ülkelerinize ve insanlığa hizmet etmesi en büyük hedefimiz. Burada edindiğiniz akademik, sosyal, kültürel becerilerle ülkenizin kalkınmasına katkı sağlayacaksınız. Atatürk Üniversitesi ailesinin fertleri olarak Türkiye'nin kültür elçileri olarak bizi tüm dünyada temsil edeceksiniz. Sizlerin şehrimizden ve ülkemizden memnun olarak ayrılması bizim için çok önemli. Bunun için her türlü imkânı sizlere sağlamaya çalışıyoruz. Uyum sürecinize destek vermek ve farklılıklarımızla zenginleşmek bizim temel hedefimiz. Ülkemizdeki değişim ve gelişimin sizlere yansıması ve bu değerlerin sınırlarımızın dışına açılması için sizlerle bir arada olmaktan çok mutluyuz" ifadelerini kullandı.

"YÖK Vizyonu Bize Yol Gösteriyor"

Bu duygularla bayramlaşma programı düzenlediklerini belirten Rektör Çomaklı, ev sahibi olarak katkı sunan Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen'e teşekkür ederek, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın önderliğinde, YÖK Başkanımız Prof. Dr. Erol Özvar'ın çizmiş olduğu vizyon çerçevesinde gerek akademik çalışmalar gerekse topluma hizmet noktasında azami gayret göstermeye ve Türkiye Yüzyılına damga vuracak adımları atmaya devam edeceklerini vurgulayarak konuşmasını tamamladı.

Uluslararası öğrencilerin karşılaştıkları sorunları, memnuniyet ve beklentilerini dinleyen Rektör Çomaklı, öğrencilerle bayramlaştı ve hatıra fotoğrafı çekilerek programı tamamladı.

Kaynak: İHLAS HABER AJANSI
Diyadinnet.com olarak, Erzurum haberinin içeriğini herhangi bir şekilde değiştirmeden, abonesi olduğumuz Anadolu Ajansı ve İhlas Haber Ajansı (İHA)'dan aldığımız haliyle sizlere sunuyoruz. Erzurum Haberleri kategorisindeki bu haberin doğruluğu ve güvenilirliği ile ilgili tüm hukuki sorumluluk ilgili haber ajanslarına aittir..
  • Diyadinnet.com olarak, sizlere en güncel ve doğru haberleri sunmayı ilke ediniyoruz. Bu kapsamda, Erzurum'un dört bir yanından Yaşam haberleri de dahil olmak üzere, Atatürk Üniversitesi, Belediye, Erol Özvar, Erzurum, Erzurum Büyükşehir Belediyesi, Mehmet Sekmen, Ömer Çomaklı, Ramazan Bayramı, Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye gibi önemli konularda haberleri takip ediyor ve sizlerle paylaşıyoruz.
  • Diyadinnet.com'u daha da geliştirmek için sizden gelen geri bildirimler bizim için çok önemlidir. Haberlerimizin içeriğiyle ilgili herhangi bir endişe, öneri veya sorunuz olursa lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.
  • Haberle ilgili yorumlarınızı ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.
  • Bu haberi beğendiyseniz, lütfen sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak sevdiklerinizin de haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı (İHA) Hakkında

İhlas Haber Ajansı (İHA)
Diyadinnet.com olarak, İhlas Haber Ajansı ile işbirliği içindeyiz. Bu sayede, Bölgemiz ve Türkiye'nin dört bir yanından gelen anlık haberlere kolayca ulaşıyoruz. Güvenilir bilgi kaynaklarıyla, geniş bir haber yelpazesini doğru ve hızlı bir şekilde okuyucularımıza sunuyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir