Horasan Haber

Horasan

Türkiye'nin Doğu Anadolu Bölgesi'nde Erzurum ilinin bir ilçesi olan Horasan hakkında haberler ve bilgiler: Yüzölçümü 1669 km2'dir. Rakım 1540 metredir. Posta kodu: 25800, İl alan kodu: 0442 ve İl plaka alan kodu: 25'tir. Horasan'ın Erzurum'a uzaklığı 85 kilometre mesafededir.

Tümünü Göster

Horasan haber ve gelişmelerinin yer aldığı sayfada ilçenin komşuları şu şekildedir: Kuzey ve doğuda Kars, güneydoğuda Ağrı, güneyde Karayazı, batıda Köprüköy ve Pasinler, kuzeybatıda Narman ilçeleriyle çevrilidir. 1954'e kadar Pasinler ilçesine bağlı bir bucak merkeziyken bu yılda ilçe merkezi yapıldı. Horasan Belediyesi 1952'de kurulmuştur. Serküllü çayı, Aras Nehri, Zars çayı gibi pek çok önemli akarsular Horasan'ın içinden geçiyor.

Horasan'da Tarihi ve Doğal Mekanlar Başlıca Şöyledir; İlçede birçok tarihi yapı bulunmaktadır. Fakat yakın tarihte 1983 yılında meydana gelen deprem sonucunda çoğu hasar görüp yıkılmıştır. Başlıcaları; Güreşken Baba, Hasan Dede, Horasan Baba, Huykesen Baba, Karaşeyh, Kuzuçam Baba, Eskici Baba, Sanamer-Hacı Ahmet baba, Veli Baba, Postlu Baba, Şeyh Ocağı, Kubbeli gibi ziyaret makam ve mekanları bulunmaktadır. Ayrıca ilçenin Yazılıtaş köyü yakınlarında yer alan Urartu Kitabesi'nden de söz etmek gerekir.

Hızırilyas Kaplıcaları: Horasan İlçesi'ne 10 km mesafede yer alan Hızırilyas köyünde bulunmaktadır. Şimdi aşağıda liste halinde Erzurum'un Horasan ilçe haber ve gelişmelerine bakabilirsiniz.

Horasan'dan Son Haberler