Malatya Çevre

Malatya yeni çarşı projesi hızla ilerliyor

Deprem bölgesi Malatya'da, çarşı projesinde inşaatlar yükseliyor. Çalışmaların hız kesmeden sürdüğünü belirten Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Cengiz Başer, çarşı merkezini en kısa sürede ayağa kaldırma kararlığında olduklarını söyledi.

Deprem bölgesi Malatya'da, çarşı projesinde inşaatlar yükseliyor. Çalışmaların hız kesmeden sürdüğünü belirten Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Cengiz Başer, çarşı merkezini en kısa sürede ayağa kaldırma kararlığında olduklarını söyledi.

Malatya - Asrın felaketi olarak nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli depremlerde büyük yıkım yaşayan Malatya'da, kent merkezinin ayağa kaldırılması için başlatılan çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Bütüncül bir şekilde sürdürülen çalışmalarda bir taraftan kalıcı konut ve köy evleri projeleri hayata geçirilirken, diğer taraftan ise kent merkezinin ayağa kaldırılması için yoğun bir çalışma sürdürülüyor.

"70 bloğun kazısı yapıldı 26 bloğun temeli atıldı"

Çarşı projesinin toplamda 5 bin 76 bağımsız bölümden oluşacağını kaydeden Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Cengiz Başer, "Malatya kent merkezindeki çarşı projemiz devam etmekte. Projede toplam 5 bin 76 bağımsız bölüm üretilecek. Gelinen noktada 99 bloktan oluşan inşaatın 70 bloğun kazısı yapıldı 26 bloğun temeli atıldı ve inşaatlar yükseliyor. Kent mimarisine uygun bir şekilde inşa edilen projede çalışmalar hızla devam etmektedir" dedi.

"37 bin 920 bağımsız birimin inşaat ihaleleri yapıldı"

Kent genlinde sürdürülen imar, inşa ve ihya çalışmalarına dair de bilgi paylaşan Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Cengiz Başer, "Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), Yatırım İşleri Genel Müdürlüğü (YİGM) ile Emlak Konut, Kentsel Dönüşüm Başkanlığı tarafından Malatya genelinde 37 bin 920 bağımsız birimin inşaat ihaleleri yapıldı ve çalışmalar devam ediyor. Bunların yanı sıra rezerv alanlarındaki çalışmalarda 3 bine yakın bağımsız birimin projeleri tamamlanmak üzere inşaat çalışmalarına bayram sonrasında başlanılmasını bekliyoruz. Aynı zaman da rezerv alanlarında proje çalışmaları devam eden toplamda 24 bin 723 bağımsız birimimiz var. Bunlardaki çalışmalarında önümüzdeki günlerde çok hızlı tamamlanarak inşaatlara başlanılmasını planlıyoruz. Kent genelinde toplamda 65 bin 496 bağımsız birimin inşa edilmesi planlanmaktadır" ifadelerini kullandı.

"Kışla Caddesi esnafını Millet Bahçesine taşıyacağız"

Rezerv alanlarındaki çalışmalara da hız verildiğini ifade eden Başer, "Rezerv alanlarımızda şu an Yakınca'da 5 etapta oluşan Akkent sitesi, İlyas ve Saray mahallelerinde inşatlarımız başladı. Saray Mahallemizdeki diyafram duvar yapılması kaynaklı alanın tamamen boşaltılması gerekiyor bu biraz süreci tıkamış durumda esnaflarımızı da mağdur etmemek için Valimiz ve Büyükşehir belediyemizin destekleri ile Millet Bahçemizi ve devam eden güzergahta konteyner çarşı oluşturarak Kışla Caddesi esnafımızı oraya taşıyarak, Merkez 2 olarak adlandırdığımız proje alanındaki inşat çalışmalarımızı bayramdan sonra çok hızlı bir şekilde yürütmeye çalışacağız" diye konuştu.

Kaynak: İHLAS HABER AJANSI
Diyadinnet.com olarak, Malatya haberinin içeriğini herhangi bir şekilde değiştirmeden, abonesi olduğumuz Anadolu Ajansı ve İhlas Haber Ajansı (İHA)'dan aldığımız haliyle sizlere sunuyoruz. Malatya Haberleri kategorisindeki bu haberin doğruluğu ve güvenilirliği ile ilgili tüm hukuki sorumluluk ilgili haber ajanslarına aittir..
  • Diyadinnet.com olarak, sizlere en güncel ve doğru haberleri sunmayı ilke ediniyoruz. Bu kapsamda, Malatya'nın dört bir yanından Çevre haberleri de dahil olmak üzere, Belediye, Deprem, Konut, Malatya, TOKİ gibi önemli konularda haberleri takip ediyor ve sizlerle paylaşıyoruz.
  • Diyadinnet.com'u daha da geliştirmek için sizden gelen geri bildirimler bizim için çok önemlidir. Haberlerimizin içeriğiyle ilgili herhangi bir endişe, öneri veya sorunuz olursa lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.
  • Haberle ilgili yorumlarınızı ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.
  • Bu haberi beğendiyseniz, lütfen sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak sevdiklerinizin de haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı (İHA) Hakkında

İhlas Haber Ajansı (İHA)
Diyadinnet.com olarak, İhlas Haber Ajansı ile işbirliği içindeyiz. Bu sayede, Bölgemiz ve Türkiye'nin dört bir yanından gelen anlık haberlere kolayca ulaşıyoruz. Güvenilir bilgi kaynaklarıyla, geniş bir haber yelpazesini doğru ve hızlı bir şekilde okuyucularımıza sunuyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir