Malatya Güncel

Malatya UMKE'den nefes kesen tatbikat

Malatya İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri çeşitli afet durumlarının kurgulandığı geniş çaplı tatbikat gerçekleştirdi.

Malatya İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri çeşitli afet durumlarının kurgulandığı geniş çaplı tatbikat gerçekleştirdi.

Malatya - Malatya'nın Arapgir ilçesinde 5 gün süren tatbikatta deprem senaryosu, sıkışmalı trafik kazası ve engebeli ortamda hasta taşıma gibi vakalara müdahale edilip tedavi ve nakilleri gerçekleştirildi.

İlçe Jandarma Komutanlığı, İlçe Emniyet Müdürlüğü, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, İlçe Belediye itfaiyesi gibi çeşitli kurumların desteği ile gerçekleşen tatbikatta 58 UMKE personeli olmak üzere 76 kişi görev aldı.

Arama ve kurtarma personelleri göçük altında sıkışmış hastayı doğru ve güvenilir şekilde çıkarmak için canla başla çalışırken diğer yandan farklı senaryoda ise araç içinde sıkışan hastayı çıkartarak gerçeğini aratmayan bir müdahale ile nefes kesti.

Tatbikat hakkında açıklamalarda bulunan Malatya İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Erhan Berk, "Ülkemizde ve dünya genelinde yaşanan afetlerden etkilenen ve yardıma ihtiyacı olan herkese hızlı, etkin ve en doğru biçimde sağlık hizmeti sunmak, sonrasında 112 acil sağlık ambulanslarının hastayı hastaneye nakletmesini sağlamak için tatbikatlarımızı gerçekleştiriyoruz. 4 gece 5 gün süren saha tatbikatı içerisinde bir afet durumunda yaşanabilecek olayların hemen hepsi senaryolaştırılmaktadır. Bunların içerisinde sıkışmalı trafik kazası, depremde göçük altında kalan yaralıları kurtarma ve sağlık müdahalesi gibi yaşanabilecek olayların çoğunu senaryolaştırmaktayız. Ekiplerimiz tüm bu senaryolara hazırlık yapmaktadır." dedi.

"Cumhuriyetimizin yeni yüzyılına daha güçlü bir sağlık ordusuyla girmeyi kendimize görev edineceğiz"

İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Erhan Berk, "Yapılan bu tatbikat ve eğitimlerin her alanda devam ederek 100 yıllık Cumhuriyetimizin yeni yüzyılına daha güçlü bir sağlık ordusuyla girmeyi kendimize görev edineceğiz ve hep beraber bu hedefte yürüyeceğiz" ifadelerini kullandı.

Kaynak: İHLAS HABER AJANSI
Diyadinnet.com olarak, Malatya haberinin içeriğini herhangi bir şekilde değiştirmeden, abonesi olduğumuz Anadolu Ajansı ve İhlas Haber Ajansı (İHA)'dan aldığımız haliyle sizlere sunuyoruz. Malatya Haberleri kategorisindeki bu haberin doğruluğu ve güvenilirliği ile ilgili tüm hukuki sorumluluk ilgili haber ajanslarına aittir..
  • Diyadinnet.com olarak, sizlere en güncel ve doğru haberleri sunmayı ilke ediniyoruz. Bu kapsamda, Malatya'nın dört bir yanından Güncel haberleri de dahil olmak üzere, Arapgir, Belediye, Deprem, itfaiye, Jandarma, Malatya, Malatya İl Sağlık Müdürlüğü, Trafik Kazası gibi önemli konularda haberleri takip ediyor ve sizlerle paylaşıyoruz.
  • Diyadinnet.com'u daha da geliştirmek için sizden gelen geri bildirimler bizim için çok önemlidir. Haberlerimizin içeriğiyle ilgili herhangi bir endişe, öneri veya sorunuz olursa lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.
  • Haberle ilgili yorumlarınızı ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.
  • Bu haberi beğendiyseniz, lütfen sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak sevdiklerinizin de haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir